42 XIV. Taalletterkunde en wetenschap. De Hindoe-Baliërs op Lombok spreken volkomen dezelfde taal als hunne stamgenooten op Bali, doch verstaan over het algemeen niet of althans weinig, de taal van het overheerschte ras. Ook zijn zij niet zeer bedreven in 't Maleisch, dat op Lombok, al thans door de Hindoe- Baliërs en de Sasak's, vrij gebrekkig wordt gesproken. Zollinger verzekert, dat bijna alle Baliërs, zelfs het volk van den laags ten stand en het meerendeel der vrouwen, de Balische taal kunnen lezen en schrijven, zoodat zij in dit opzicht de andere in boorlingen van onzen archipel vooruit zijn. De literatuur is dezelfde als die op Bali. De Sasak's doen in intelligentie belangrijk voor de Baliërs onder. De hoofden spreken bijna alien de Balische taal, de minderen kun nen echter de Baliërs niet verstaan. Het gros der bevolking kan lezen noch schrijven, alleen enkele hoofden zijn die kunsten machtig. De Sasak'sche taal heeft, volgens Zollinger, veel woorden, die ook in het Maleisch en het Javaansch worden aangetroffen; de meeste overeenkomst zou zij echter hebben met de taal van Bima op het eiland Soembawa. Dr. Jacobs beweert, dat de Sasak's zi'ch van het Javaansche letterschrift bedienen, in tegenstelling met van Eek, die zegt, dat zij Arabische karakters bezigen. Hierin stemmen echter alle verklaringen overeen, dat de Sasak'sche letterkunde bijzonder onbeduidend en alleen eeuige weinige werken, op lontharbladen geschreven, rijk is. H. P. WlLLEMSTIJN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 53