527 tusschen beide ontwerpen en in de bekrachtiging van de eerstbedoelde voorstellen een erkenning der juistheid van vele sedert 1850 door de verschillende Hoofd-Intendanten geleverde beschouwingen, omtrent de beginselen, waarop een rationeele organisatie der Indische militaire administratie behoorde te berusten. De herhaalde malen voorgestelde uitbreiding der formatie met 1 luitenant-kolonel-intendant en 1 a 2 majoors-kwartiermeesters bleef echter ook thans achterwege, vermoedelijk met het oog op de belangrijke vermeerdering van uitgaven door de reorganisatie van het korps veroorzaakt. Die kosten hadden hun ontstaan te danken, in de eerste plaats aan de sedert 1867 dringend noodig geworden vermeerdering van personeel bij de intendance, in de tweede plaats aan de betere organisatie van het beheer der kledingmagazijnen (algemeene afdeelings- en garni- zoens-magazijnen) en ten slotte in de herschepping, daar waar mogelijk, van de tot dusver bestaande garnizoensraden van administratie in zelfstandige korpsadministratiën. De op bldz. 525 bedoelde nieuwe regeling betreffende de administra tieve eenheden bij de troepen en de splitsing der verantwoordelijkheid van president en leden van de raden van administratie en kwartier meesters kwam te gelijkertijd tot stand (Gouv. besl. dd. 26 October N°. 25, Stbld. 1870 N°. 157, Alg. Order N°. ISO.) Daarbij werd den kwartiermeester het geheele administratieve beheer opgedragen en de raden van administratie bestaande uit een president en twee leden teruggebracht tot een lichaam, dat controle en toezicht op de handelingen van den kwartiermeester moet uit oefenen, doch zich overigens heeft te onthouden van bemoeienis met, of inmenging in het eigenlijk administratief beheer van den kwartiermeester, die ter zake alleen verantwoordelijk is aan den gewesteiijken intendant. De vraag of het niet mogelijk is, de troepenofficieren ook van deze geringe deelneming in het administratief beheer der korpsen enz. te ontheffen is herhaaldelijk overwogen. Tot nu toe echter is de van 1870 dateerende organisatie behouden. Wij moeten thans iets zeggen van het personeel belast met het beheer der hospitalen en magazijnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 542