537 punt de achterzijde der kling en loopt als nerf tot aan de spits van het wapen door. Ten einde de vrij lange sabel gemakkelijk te kunnen hanteeren, mag het zwaartepunt niet verder dan 1 d. M. voorwaarts van het gevest liggen. In overeenstemming inet de constructie als stootwapen moet het gevest de hand zoowel tegen steken als tegen houwen beveiligen. Hiervoor is uoodig een 10 c. M. lange en 8 c. M. breede schelp vormige stootplaat, aan den kant voorzien van een opstaanden rand tot het opvangen van afglijdende stooten en aan de greep verbonden door één zwaren vóór- en twee lichtere zijbeugels. De angel der kling moet door de geheele greep gaan en onwrik baar in het topeinde vastgeklonken zijn. De binnenzijde van de greep behoort van hoorn of ivoor ver vaardigd te wezen. Hout met haaienvel overtrokken, tegenwoordig veel in gebruik, is voor het Indisch klimaat riet aan te bevelen. Na eenige nachten te velde in de vochtigheid gestaan te hebben, wordt het vel week en scheurt en slijt het alsdan licht, zoodat het houten binnenwerk voor den dag komt. Daar van het opnieuw bekleeden met haaienvel natuurlijk hier geen sprake kan zijn, blijft men met een onooglijk wapen zitten. Tombak, dunkt mij, is het beste metaal voor het overige gedeelte van het gevest. Wel biedt dit metaal niet zulk een weerstand als staal, doch hiertegenover staat dat het niet aan roesten onderhevig is en derhalve te velde zindelijker blijft. De scheede behoort echter van staal vervaardigd te zijn. De houten scheedevoering moet met zorg aangebracht worden, opdat de aan gescherpte kling niet te spoedig bot worde. Ten einde het staal te bewaren tegen de inwerking van vocht, waarmede de scheede gedurende exercitiën enz voortdurend in aan raking komt, verdient het aanbeveling deze laatste aan de buitenzijde te vernikkelen. Daar echter het nikkel na verloop van eenigen tijd, door stooten, poetsen enz. gedeeltelijk loslaat, moet er bij de voornaamste geweer makers-ateliers gelegenheid bestaan om de beschermende nikkellaag op nieuw aan te brengen. Dl. II, 1891. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 552