552 Het gevolg daarvan is geweest dat veroordeelden tot de straf van militaire gevangenis, die alleszins in de termen vielen om te worden gedegradeerd, met hunne strepen in de gelederen zouden terugkeeren. Toen is het administratief gezag tusschenbeide getreden en heeft, met een veel wijdere strekking dan art. 13 van den wetgever, bepaald, dat nu voortaan elli militair, ook al krijgt hij maar één jaar militaire gevangenisstraf, per sé zal worden gedegradeerd. (A. O. 1891 N°. 20.) Aangezien nu degradatie niet is een administratieven maatregel doch een straf, schijnt er in die dubbele bestraffing voor eenzelfde feit, zij het ook om eene leemte, in de redactie van art. 13 door den wetgever gelaten, langs anderen weg aan te vullen, iets onbillijks gelegen te zijn, of althans iets wat in strijd is met het armeen geldend beginsel om nimmer twee straffen op te leggen voor eenzelfde misdrijf. Het geval zal zich, dunkt ons, nu wel voordoen, dat bij misdrijven gequalificeerd in den vijfden Titel C. W. bv. onder verzachtende omstandigheden de krijgsraad, als hij in zijne keuze vrij is, om die gevolgengeen militaire gevangenisstraf, doch eene lichtere straf zal opleggen. En daarmede is de balans weer in evenwicht. Wij achten evenwel, hetzij met de meeste bescheidenheid gezegd, eene aanvulling van do wet langs den huishoudelijken weg minder gewenscht, en is het beginsel, waarvan de Alg. Order in quaestie uitgaat juist, dan bestaat er ook geen bezwaar om dit aan de Konink lijke Sanctie te onderwerpen, Hoewel wij tegen 'schrijvers opvatting omtrent het verlies van de M. W. O. door een gegradueerde, tengevolge van degradatie door den krijgsraad (blz. 488) geen ernstige bezwaren hebben, zoo schijnt zij ons toch niet geheel onbetwistbaar toe. Zou ook in dezen, in den geest van het Kon. besl. van 1818, niet aan den ridderraad stem moeten worden toegekend? En zelfs, zou het niet beter zijn, indien de krijgsraad zich van het uitspreken der degradatie onthieldom dit over te laten aan den raad van ridders? Zeer lezenswaardig zijn de bladzijden 490 493, in welke 'schrij vers beschouwingen over de bijkomende straf van plaatsing bij een strafdetachement worden aangetroffen. (f) Misschien is deze Sanctie al onderweg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 567