560 Bestaan er dan overwegende bezwaren, om den inhoud van Algemeene Orders, rakende de rechtspleging, geheel in overeenstemming te brengen met de wet? Schrijver kan het onmogelijk gelooven. (6) Zie punt 5. (7) Dit voorschrift bestaat alleen voor militairen, die in de 2° klasse van militaire discipline geplaatst zijn. (8) Bv. ingeval van zwagerschap ontbonden door den dood. (9) Op blz. 210 wordt er gesproken van de wraking van den auditeur militair, op blz. 230 van de wraking van officieren-commissarissen of secretarissen, waarbij ten overvloede herhaald is wat reeds op blz. 210 werd medegedeeld omtrent den auditeur-militair. (10) Accoord. (11) Ik ben mij niet bewust, in deferentie te kort te zijn geschoten bij mijne bespreking van de circulaire van den Advocaat-Fiscaal, waarop de geachte beoordeelaar doelt. In de practijk heeft zich sedert de uitvaar diging dier circulaire meer dan eens het geval voorgedaan, dat off. com. verplicht waren, terwille van recht en billijkheid, hiervan af te wijken. Ik houd mij overigens overtuigd, dat zelfs de Advocaat-Fiscaal in quaestie er nooit aan zou denken, gemis aan deferentie te zien, in de bespreking of bestrijding van de door hem verdedigde juridische stellingen. 12) Ik heb niet gezegd, dat er niet van de letter van do wet mag worden afgeweken, maar dat officieren-commissarissen en leden van krijgs raden, zich alleen naar do wet hebben te gedragen en in hunne rechter lijke hoedanigheid geheel onafhankelijk zijn en moeten blijven van het administratief gezag. Alleen onder die voorwaarden kan goed recht wor den gewaarborgd. (13) M. I. zeker niet. (14) Do rechter is bevoegd dergelijke maatregelen te nemen in het belang der veiligheid. I Aceoord. (16) j (17) Accoord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 575