MILITAIRE CONTRA ZIGZAG. SINTA FALINSCO. Het was onvervalschte galgeuhumor, die ten vorigen jare een Edischen gibier de potence bezielde, toen de man de meening uitsprak, dat de on lusten, in de laatste twee jaren in het land zijner inwoning uitgebroken, door de Companie waren aangestookt, omdat deze alleen bij slot van rekening uit de ongeregeldheden zijde wist te spinnen. De boete toch, in 1889 aan de op de Oostkust van Atjeh gelegen staatjes opgelegd, had niet alleen alle voor de Edi-expeditie van dat jaar gemaakte kosten goedgemaakt, maar den onzen bovendien een voor- deelig saldo opgeleverd; en thans? Door de ondervinding wijs gewor den had de Companie de uitgaven nog minder ontzien en terecht ook, want hij en zijne temans waren er toch goed voor en bij het opmaken van de balans hij durfde het thans reeds voorspellen zou opnieuw blijken welk een niet onbelangrijke post op de creditzijde zou parais- seeren. Ongewoon luimig als de man uit het voorgaande blijkt te zijn, zal hij, prat op zijn ongewonen zienersblik, gewis een extra sirih tractatie er op hebben gezet, wanneer het hem mag gelukt zijn om kennis te dragen van Fantassin's laatsten zigzag. Heeft hij [onze Edinees spreekt] het dan niet gezegd Dertig duizend dollars oentoeng voor de Companie, behalve wat er na 31 Mei aan boete nog is binnengekomenEn wat een uitgeslapen hoeloebalang zetelt er niet te Batavia, die, nu de wazir van Koloniën geen gelden wil toestaan voor afdoende oefening vau de bala-tantaraeen zoo voordeelig manoevreerterrein wist te ontdekken in Edi's veldenIs de voor spelling niet uitgekomen en was het dan ook zoo verkeerd om de drijfveer voor het in 't leven roepen van ongeregeldheden op Atjeh's Oostkust elders te zoeken dan bij de iuheemsche bevolking zelve?! DOOR f

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 578