46 krijgt met eene nieuwe aanteekening op meergenoemd bewijs. Op deze wijze wordt, dunkt ons, een veel zuiverder toestand verkregen. Mocht men' ons tegenwerpen dat het wellicht sommigen comp. commandanten niet aangenaam zal zijn het hun toevertrouwde geld op de door ons voorgestelde wijze door anderen bewaakt te zien, dan merken wij op, dat daartegenover het voordeel staat, dat hunne ver antwoordelijkheid bij ontvreemdingen natuurlijk vervalt, wanneer ge constateerd kan worden, dat die ontvreemding plaats gehad moet hebben, na do laatste opname van zijne kas, die bijv. zou kunnen plaats hebben door den korpscommandant en wel onmiddellijk na dat door den comp. commt. het geld voor de soldijen aan zijn ser geant-majoor zal zijn uitgegeven. Heeft de korpscommandant ook een sleutel voor de geldkistjes van zijne comp. commandanten, dan heeft hij van zijne zijde ook den noodigen waarborg, dat er geen geld uit die kistjes wordt genomen zonder zijne voorkennis. Men zoude op deze wijze een beheer krijgen, dat eenigszins over eenkomt met dat van de raden van administratie in de verschillende garnizoenen. Het komt ons voor dat tegen deze door ons in over weging gegeven regeling geene bezwaren van belang kunnen zijn, terwijl daardoor den compagniescommandanten het zwaard van Da mocles van boven hunne hoofden zoude worden weggenomen. Art. 17. In dit artikel worden eenige van de functiën van den luitenant adjudant opgesomd, terwijl bepaald wordt, dat zijn dienst voor zoover deze niet is voorgeschreven, door den commandeerenden officier ge regeld wordt. Dit laatste komt ons wel wat vaag voor; beter ware het geweest den werkkring van den luitenant-adjudant nauwkeuriger te omschrijven, om vooral te doen uitkomen, dat hij is officier van het korps en volstrekt geen persoonlijk adjudant van den korpscom mandantnoch diens eerste schrijver, en evenmin beheerder van het geheim archief van het korps Het bureauwerk behoort verricht te worden door den korpscommandant; in den regel is die arbeid niet zoo omvangrijk, dat hij daarvoor nog een adjudant noodig heeft, die hem als adjunct ter zijde staat. De luitenant-adjudant is geen bu reauofficier, doch behoort bij den troep.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 57