566 - geroepen door bv. de partij, die op een gegeven dag succes heeft in de positie te brengen van een verslageue, omdat anders de sedert lang te voren beraamde loop der oefeningen in de war zou worden gestuurd. Gaat men op die wijze te werk, dan eerst zullen ook de hoogere aan voerders en de officieren van staven en diensten een leertijd doorloopen, die, een vormenden invloed uitoefenende, later zeker goede vruchten afwerpen zal, doch wordt om de vele daaraan verbonden bezwaren van een dergelijk stelsel van oefening afgezien, dan is het maar beter dat de hierbedoelde officieren practische bruikbaarheid trachten op te doen in de school, die hun door de veldoefeningen in de groote garnizoenen wordt aangeboden. De Edi-expeditie van 1890 heeft door haar snel verloop een over 'c algemeen gunstigen indruk gemaakt en vooral was kort na den afloop de verwachting, om daaromtrent iets meer te vernemen dan wat de dagbladen wisten mede te deeleo, hoog gespannen. Bij de bekendheid met het feit dat in dit tropisch klimaat dergelijke span kracht spoedig afneemt, was het wel te bejammeren, dat eerst zestien maanden na dien afloop een semi-officieele beschrijving van dien krijgstocht het licht mocht zien en kunnen wij, bij het betreuren van een dergelijken loop van zaken, slechts het feit constateeren dat men in dit opzicht bij onze Britsche naburen een anderen stel regel is toegedaan. Het is noodig zich te verplaatsen in de omstandigheden van den verantwoordelijken bevelhebber onzer troepen in Edi op den 29en Mei 1890 om zich van diens handeling op dezen dag, de oproeping nl. van de op Java gereed gehouden expeditionnaire colonne, een juist denkbeeld te kunnen vormen. De vijand had door het bezetten van de heuvels ten Z. van onze versterking ons van die zijde afgesloten hij breidde zich van daar niet in de vlakte uit, dank zij wellicht de nog heugende les hem ten vorigen jare hier toegediend, zoodat wij in het terrein waar onze sterkte ligt, nog heer en meester waren en de communicatie met de koeala ook niet bedreigd zagen Daar neemt op den 28™ Mei het verzet een grootere

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 581