567 uitbreiding aan; de heuvels ten W. van onze nederzetting worden door den vijand bezet en met de bekroning van den Boekit Roembia niet alleen de geheele Chineesche vestiging gedomineerd, maar ook onze gemeenschap met de zee direct in gevaar gebracht. Niet kunnende vei moeden, wat trouwens dan ook eerst veel later aan 't licht is gekomen, dat de Chineesche vestiging niets en haar ten gevalle de koeala Edi weinig van de muiters te duchten zou hebben, zal wel iedeteen het den overste Helderman als een maatregel van wijs beleid toerekenen, dat hij op den 29en Mei er toe overging de Java- colonne op te roepen en getuigt het zeer zeker van zijn goed door zicht hiertoe niet eerder te zijn overgegaan. Later echter, nadat het was gebleken dat de vijand, die van het Westen was komen opzetten, geen Chinees, een enkel hoofdhaar zelfs niet gekrenkt hadnadat ook de radja van Edi, die bij 's vijands eerste verschijning zijn toevlucht had gezocht in onze versterkingen een dag later in zijne woning op den linkeroever der Edi-rivier teruggekeerd, niet den minsten overlast van de opstandelingen had ondei vonden, later, zeg ik, hebben zich enkele stemmen verheven om de urgentie van de door den overste geprovoceerde handeling in twijfel te trekken en tevens daaruit gevolgtrekkingen te maken, iets waarmede ik mij beter kan vereenigen, voor een toekomstig militair optreden in dit gedeelte van Atjeh. Waartoe, zoo heeft men toen gevraagd, waartoe dat ontbieden van de colonne op Java? Had men 't dan zonder die troepenmacht niet even goed klaargespeeld? Had het geschutvuur uit onze versterking, gericht op den Boekit Roembia en zijne omgeving, op Pedawa Pon tong en zijn naasten omtrek, niet tot hetzelfde resultaat kunnen leiden als waartoe de Java-colonne thans alleen misschien iets vlugger heeft gediend, de verdrijving nl. van den vijand uit zijne positiën En zulks bij de wetenschap, dat die vijand zijne stellingen toch niet blijvend bezet kon houdenomdat hij van vergelegen streken afkomstig was en op de plaatsen waar hij zich ophield de meeste moeite onder vond in zijne verpleging, dat hij zelfs gebrek had aan drinkwater en dus hierdoor alleen wel spoedig zou moeten verloopen? Was de geviaagde steun van de Java-colonne dan soms noodig teu behoeve van den ladja van Edi of van de Chineesche nederzetting?

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 582