570 twistbaarste bewijzen zal leveren van zijne vorderingen in de oorlogs kunst, door ten volle partij te trekken van de voordeelen, welke hem aangeboden worden door zijn operatietooneel, het heuvelland van dit deel van Noord-Sumatra. Wie weet, of hij dan niet de ware tactiek voor de verdedigende partij in dergelijke gevechtsterreinen in toepassing zal brengen, d. w. z. geen objecten aanbieden; terug gaan als de aanvaller avanceert; dien op den voet volgen en har- celeeren bij zjjn terugkeer naar de vlakte en door dergelijk optreden volkomen het gewenschte doel bereiken: ons dwingen tot machts ontwikkeling, zonder gelegenheid te bieden om daarmede voordeelen van aanbelang te behalen. Het jaar 1891 spoedt ten einde wel hebben zich in de eerste maanden nog wel eens donkere wolken boven Edi samengepakt, doch tot een uitbarsting is het niet gekomen en daardoor is ons een moeilijk dilemma bespaard gebleven. Het eindelijk weder geïmporteerde en in deze gewesten steeds zoo heilzame medicament, onder den naamdivide et imperav bekend, den staatjes Perlak en Djingki bezuiden Edi op een geschikt oogenblik en in telkens toenemende dosis toegeliend men vergelijke de noot, voorko mende op blz. 289 van het October N°. van dit Tijdschrift heeft ook hier weder getoond als zuiveringsmiddel in de politiek minstens even hoog aangeslagen te mogen worden als het product van den ricinus com munis, hetwelk in de tropen een sedert onheuglijke tijden bekend gunstigen invloed uitoefent op de constitutie van den mensch. De fontanelmede ten vorigen jare toegepast en die in tien maanden tijds 131 000 dollars deed afvloeien in 's lands kas, heeft voorts hare af leidende werking niet gemist. Door de daarop gevolgde van civiele en militaire zijde ondernomen plaatselijke onderzoekingen op het lichaam van den Edilijder, is men thans met zijn gestel beter bekend geraakt. En de bedreiging, datf zoo de toegediende middelen blijken mochten geen voldoende uit werking te hebben tegen volbloedigheid, men thans, bekend met de plaatsen waar bloedige koppen zullen moeten geappliceerd worden, deze ook daar zal aanbrengen, geeft in verband met het reeds tot uitvoering gekomen denkbeeld, om door eene blijvende bezetting van

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 585