62 op de lagen voor het paard en in de teugelhand verloren gaat; zij worden dan ook niet in de rijkuustige boeken voorgeschreven, maar toch komen hierin meermalen groote onjuistheden voor. Bepalen wij ons maar tot het rechts en links wenden, dan wordt hieromtrent voorgeschreven in het exercitie-reglement der cavalerie, Ruiterschool te paard „Om rechts te wenden wordt de hand, in het polsgewricht draaiende, „binnenwaarts gebogen, zoodanig dat de rechterteugel meer wordt ver- „kort dan de linker-, waarbij de duim het lijf eenigszins mag naderen. „Om links te wenden wordt de hand, in het polsgewricht draaiende, „zoodanig gebogen dat de pink opwaarts naar de rechterborst is gericht „en de linkerteugel meer verkort wordt dan de rechter-." Noch op het eene noch op het andere is iets aan te merken, al het daar gezegde is volkomen juist. Proefondervindelijk kan men zich daarvan overtuigen door iemand tegenover zich te plaatsen en hem de uiteinden van een teugel in de beide handen te geven en dan zelf die twee handbewegingen uit te voeren, waardoor dan met de proef op de som blijken zal dat het voorschrift juist is. Vergelijk dat bovenaangehaalde nu eens met hetgeen gezegd wordt over het rechts en links wenden, zooals geschreven staat in het Duitsche werk Pferd und Beiter, oder die Reitkunst in ihrem ganzen ümfange vom Stallmeister Theodor Heinze,, (ik copië9r woordelijk): „Das Rechtswenden wird ausgeführt, indem der kleine Finger der linken „hand gegen die rechte Achsel aufwarts bewegt wird, wobei sich der „Daumen hebt. „Das Linkswenden erfolgt, wenn der kleine Finger der linken Hand „gegen die linke Achsel aufwarts gerichtet und etwas erhoben wird, wobei „sich der Daumen senkt." Hetgeen in het Duitsch wordt gezegd klopt niet met hetgeen daarboven in het Hollandsch werd gezegd en paste men das Rechtswenden en das Linkswenden toe, dan zou het paard door het eerste links- en door het tweede rechts wenden. Daar in het Duitsche werk ook das Damenreiten behandeld wordt, zoo wordt hierbij gezegd „Soll das Pferd rechts gewendet werden, so wird der kleine Finger der „linken Hand nach der rechten Achsel schraubenartig aufwarts geho-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 73