- 70 A slightly curved sword, which is the best form for both lbs. oz. point and edge, in a wooden scabbard covered with leather. 2 0 Sword- and waistbelt, with pouch filled with twelve rounds. 2 8 Single carbine, carrying twenty bullets to the pound, with leather sling6 0 Or pistol of the same bore 2 lbs. A hunting saddle, with holsters to fasten on with leather surcingle17 Double bridles and head-stallsone being a ligt chainbits, and standing or running martingale, as the horse may require4 0 Saddle-cloth of thin, finely-woven felt, or double-milled very thick broadcloth, to cover saddle and holsters, with surcingles1 8 A military cloak, to fasten with two straps behind thesaddle. 5 0 The trooper in his jack-boots and uniform126 0 Total 164 0 „Or eleven stone ten pounds." Daar een Engelsch pond gelijk staat met 0.45359 KG. maakt zulks uit een gewicht van 74,388 KG. Maar hierbij is niets gerekend voorverpleging van man en paard en mankeert een massa aan de bepakking, want majoor Shakespear zeide dan ook verder „This leaves a margin of eighteen poundsand if it is actually neces sary that he should, in any particular service, carry his horse's picketing- „pin and chain, and some food for himself and horse, it cannot make the „weight more than thirteen stone". (Dit maakt uit 182 Engelsche ponden 82,553 KG.) Het gewicht van 126 Eng. pd. 57,152 KG. voor den ruiter met zijne kleeding, bedraagt meer dan dat van den Inlandschen cavalerist hier met ingebrip van diens kleeding, dat te zamen op 53,325 KG. gesteld wordt. Onder dat gewicht van 82,553 KG. is niet begrepen dat van het geen mankeert aan de bepakking, dat men gerust op 5 KG. mag stellen; een ongeregeld cavalerist heeft dan ook geen reserve-kleeding noch gereedschappen om zijn karabijn schoon te maken, en houdt er geen eetketel, lepel en mes op na. De gewichten, welke majoor Shakespear opgeeft voor sabel, koppel, patroontasch en patronen, te zamen uitmakende 4 Eng. pd. 8 ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 81