71 2.041 KG. zijn geringer dan die voor dezelfde zaken, welke de Ned.-Ind. cavalerist met zich te paard voert. De sabel met houten scheede is zeker lichter dan die met een ijzeren en misschien wel zoo practisch. De karabijn met riem, waarvan hij het gewicht op 6 Eng. pd. stelt 2.721 KG., is lichter dan de karabijn met bandelier van den Ned.-Ind. cavalerist, welke te zamen 3,80 KG. wegen, maar hij be doelde de voorlaad-karabijn, kaliber 20 en de Ned -Ind. cavalerist is bewapend met een achterlaad-karabijn, die wel is waar kleiner van kaliber is, maar waaraan meer staaldeelen zijn. Het geheele harnachement, door majoor Shakespear opgegeven, weegt 22,5 Eng. pd. 10,205 KG. terwijl het gewicht van het harna chement van den Ned.-Ind. cavalerist 14,85 KG. bedraagt, dus ruim 4.5 KG. zwaarder is. De Hongaarsche bok en de daaronder liggende paardendeken, hoe goed ook, munten niet door lichtheid uit, maar of ze lichter te maken zijn is eene andere quaestie. Het verschil tusschen 82,5 KG., door majoor Shakespear opgegeven, en de 95 KG., welke de door een Europeeschen cavalerist bereden Sandelwood draagt, is zeker niet geringmaar voor het eerste gewicht is te verkrijgen een ongeregeld Inlandsch ruiter en voor het tweede een geregeld Europeesch cavalerist; hetgeen een zeer groot verschil maakt; niet in Britsch-Indië, waar geheele volk stammen als het ware geboren ruiters zijn, maar wel op Java. Maar aannemende, dat men hier te lande een goed cavalerist, die geheel voor den velddienst uitgerust 82.50 KG. weegt, kan krijgen (hetgeen echter niet mogelijk is, omdat ziju paard toch nog altijd 5 KG. meer te dragen zoude krijgen voor meerdere bepakking), dan nog is dat gewicht op den duur te groot voor den Sandelwood, want het is het maximum gewicht waarmee majoor Shakespear hot Britsch-Indische cavaleriepaard wilde belast zien en dit paard is veel grooter dan de Sandelwood, die behoorlijk belast is, wanneer hij 75 KG. draagt, zijnde alleen in dat geval kracht en last met elkander in verhouding. G. W. Couperus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 82