MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. Grooten opgang en ten rechte heeft het uitmuntend geschreven artikel „du role social de 1' officier," opgenomen in de „Revue des deux mondes" van 15 Maart 1891, in de Fransche militaire wereld gemaakt en daarom geloof ik mijnen lezers, die dit opstel nog niet onder de oogen hebben gehad, geen ondienst te doen, door hunne aandacht in 't bijzonder op den inhoud daarvan te vestigen. De mij door de redactie toegestane plaatsruimte laat niet toe, ge noemd artikel in den breede te bespreken, en bovendien, waarvoor zou het goed zijn, om te uitvoerig te worden over een stuk, voor komende in een periodiek, dat uit piëteit, uit traditie of God weet om welke reden, in elk zich zelf respecteerend, Nederlandsch-Indisch leesgezelschap wordt aangetroffen De schrijver begint er op te wijzen, dat, sinds de strenge toepas sing van den persoonlijken dienstplicht, elke Franschman van 20 23 jaren, zonder uitzondering, door de handen van het officierskader gaat en dat dus werklui zoowel als hersenarbeiders, geletterden en onwetenden, grondeigenaren en landbouwers gedurende een klein gedeelte van hun leven den invloed ondervinden van de leiding van een luitenant, een kapitein, een kolonel. Tengevolge van deze omstandigheid is de rol van den officier belangrijk verzwaardaan den soldaat van heden behoort een modern opgeleid officier; deze laatste moet de werkelijke opvoeder van de natie zjjn; hij moet zich tot taak stellen, om den als kind en als leerling bij het regiment ingelijfden dienstplichtige na verloop van drie jaren als man en als staatsburger weder af te leveren, hem in dien tijd weten te doordringen van het rampzalige van klassenhaat DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 97