V ARI A.. jEen nuttige staat in de compagnieën. Gewoonlijk is een Indische compagnie in het bezit van vele tabellen, staten, opgaven, extracten enz., die door een zorgzamen kapitein met voorliefde aangehouden, opgeplakt en beschilderd worden en bij een in spectie goede sier maken. Edoch, één wordt er gewoonlijk gemist, die toch van dadelijk nut zou kunnen zijn en dan ook in Nederland op geen enkele soldatenchambree ontbreekt. Wij bedoelen de van wege den Geneeskundigen Raad voor Noord-Hol land uitgegeven „Voorschriften tot voorloopige hulpverleening bij plotse linge ongevallen," recepten, die zoo noodig voor Indië zouden moeten worden herzien of gewijzigd, maar overigens, als het ware, eiken dag zouden kunnen te pas komen. Wie toch eenigen tijd in een Indische compagnie verkeerd en uitge strekte marschen of zware excursiën medegemaakt heeft, weet, dat bv. het bijbrengen van drenkelingen, het in het leven terugroepen van ver worgden of opgehangenen, het hulp verleenen bij zonnesteken, bij slangen beten of vergiftige insectensteken, bij neusbloedingen enz. lang geen zeldzaamheden zijn en dat van de bedrevenheid van de omstanders in zulke gevallen, dikwijls leven of dood van den patient afhangt. De Nederlandsche staat is versierd met prenten, die een aanschouwe lijke voorstelling geven van den bij verschillende ongevallen te volgen weg en kost in den boekhandel slechts tien cents, een uitgave waarvoor geen enkel Indisch compagniescommandant behoeft terug te deinzen. Wij herhalen echter, de voorschriften zouden vooraf door een geneesheer alhier moeten gewijzigd of herzien wordenis dit eenmaal geschied, dan zou de staat, waarop wij hier de aandacht vestigen, vermoedelijk meer actueel nut hebben dan menig papier, dat nu alleen dient om den wand van het compagniesbureau te versieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 195