185 Commandanten van repatrieerende detachementen militairen. Nu en dan ziet men het bevel over een afdeeling met gagement of paspoort naar Nederland terugkeerende militairen, zoodra zij een zekere sterkte bereikt heeft, toevertrouwd aan een officier, die wegens ziekte met verlof naar Nederland vertrekt. Uit den aard der zaak is zulk een opdracht alles behalve aangenaam, zij legt, hoewel geen zware, dan toch altijd eenige verplichtingen op en dat op een oogenblik, dat de gezond heid of de toestand van den reiziger meer absolute rust eischt dan officieele beslommeringen toelaat. Bovendien komt een verlofganger gedurende de reis op verlofstractement en wordt hij derhalve niet betaald voor dien sten, die onder andere omstandigheden alleen van een actief dienend officier worden gevorderd. Men zou daarom goed doen in den vervolge een dergelijk bevel alleen op te dragen aan terugkeerende of van hier naar het Nederlandsche leger gedetacheerde officieren of aan verlofgangers, die niet wegens ziekte, doch wegens langdurig verblijf repatrieeren. Geeft men dan den transport commandanten tevens Indisch activiteitstractement tot en met den datum, dat zij hun detachement hebben afgeleverd, dan zou meteen gevorderd kunnen worden, dat de officier-begeleider de reis tot Amsterdam of Rot terdam medemaakt en door debarkement te Genua of Marseille zijn af deeling niet in den steek laat. Zoodoende zou zeker het belang der naar patria terugkeerende gega- geerde of gepasporteerde militairen gebaat worden. Onderhoud van muziekkorpsen. In de vorige aflevering van dit Tijdschrift werd in de rubriek „Varia" ten rechte gewezen op het onbillijke, dat er in gelegen is, dat de soldaten zelf de ingrediënten, benoodigd tot het schoonmaken van 's Rijks blanke wapenen, moeten bekostigen, maar, vragen wij, is het niet een even vreemde zaak, dat de muziekkorpsen van de veldbataljons infanterie door de officieren moeten worden bekostigd Zoo vindt men bv. garnizoenen, waar eenige veldbataljons zijn gele gerd en ook een depot-bataljon wordt aangetroffen; de officieren van dit laatste betalen voor de muziek van de veldbataljons geen contributie, maar profxteeren er bij verschillende gelegenheden bijna evenveel van als de wélbetalenden. Aan dezen vreemdsoortigen toestand zou in eens een einde gemaakt kunnen worden, wanneer het gouvernement de betaling der toelagen aan de heeren artisten voor zijn rekening nam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 196