186 Do vraag is maar, is eon muziekkorps bij een veldbataljon noodig of niet? Zoo niet dan schaffe men het af, zoo ja, dan late men het door den Staat betalen. De tegenwoordig bestaande methode toch kan nooit de ware zijn en legt, zonder noodzaak, een te zwaren druk op de traetementen der officieren. Een Fransch oordeel over von Moltke. Generaal Lewal zegt in het Parijsche blad „le Temps" het volgende omtrent den ontslapen veldheer. Moltke heeft als ijverig leerling van Clausewitz en groot bewonderaar van Napoleon zijn buitengemeene kunde in de oorlogsvoering opgedaan. Hij zocht minder den strijd met, dan wel de bestraffing van het vijande lijke volk en legde er zich op toe om krachtige slagen toe te brengen. Hij wist, dat de oorlog veel overeenkomst met het spel heeft en dat de goede spelers, ook al hebben zij nu en dan déveine, toch op don duur de baas zijn van minder in het spel bedrevenen, een reden, waarom hij er steeds naar gestreefd heeft, goed te spelen. Voornamelijk maakte hij er zijn werk van om, in navolging van Na poleon I, groote troepenmassa's langs den kortsten en zekersten weg te verplaatsen, een kunst waarin hij ook wenschte, dat zijn Generale Staf zou bedreven zijn. Ons bestreed hij met onze eigend wapens, van welke wij ons in 18 70- 71 niet meer wisten te bedienen. Eed aan het vaandel in Ziveden en Noorwegen. In Zweden en Noorwegen is in de Wetgevende Macht aangedrongen op de afschaffing van den eed, die door de pas in dienst komende man schappen onder het vaandel moet worden afgelegd. De meeste leden van dat lichaam hebben volstrekt geen bezwaar tegen den inhoud van het formulier, maar zijn alleen voor de afschaffing ge stemd, omdat de geheele plechtigheid langzamerhand in een zinledige formaliteit is ontaard. Allg. Mil. Zeitung. Kwade bejegening van mindere militairen. Een onderofficier van het 396 regiment infanterie in garnizoen te Dusseldorf is door den krijgsraad veroordeeld tot achttien maanden ves-

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 197