211 zouden komen en feitelijk de sterkte van dat korps met dat cijfer zou verminderendesniettegenstaande bleef de bestaande organisa tie en sterkte van 3 compagnieën behouden, alhoewel reeds officieel was erkend en toegegeven, dat die sterkte tijdens de aanwezigheid van de gerepatrieerden te groot was. Geen wonder dan ook dat dit de aandacht trok en men krachtig daartegen opkwam door de volgende aanteekening in het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der 2e Kamer „Sedert bijna drie jaren worden de aangeworven manschappen steeds „spoedig verzonden, in stede van, gelijk vroeger, geruimen tijd te Harder wijk te verblijven. Bovendien zullen de bemoeiingen van het personeel „aldaar wederom belangrijk verminderen, wanneer volgens het plan der „Regeering, dat vrij algemeen instemming vond, de afmonstering der uit „Indië terugkeerende militairen in de havenplaatsen (Amsterdam en Kot- verdam) geschiedt. Desniettemin wordt ook bij deze begrooting geene vermindering der sterkte van het vast personeel van het koloniaal werf depot voorgedragen. Waar verschillende behoeften van het Indische leger „nog onvervuld blijven, had men tegen het voortbestaan van deze forma- „tie van het werfdepot, die onder de tegenwoordige omstandigheden noo- „deloos kostbaar moest geacht worden, ernstig bezwaar. Men drong der- ,halve op inkrimping dier formatie aan. Waar de minister rekent op „54900 dagen verblijf der aangeworvenen of gemiddeld 150 man daags, „schenen de drie compagnieën van het werfdepot veilig tot eene of al- „thans tot twee te kunnen worden verminderd." De minister antwoordde hierop eenvoudig, dat Z. E. het wensche- lijk achtte de vraag, of het koloniaal werfdepot te Harderwijk kan worden ingekrompen, te laten rusten totdat de ondervinding zou hebben geleerd in welke mate het depot ontlast zou worden van arbeid door de oprichting der commissariaten van afmonstering. Z. E. zou het bedenkelijk achten, nu voortdurend alle krachten moesten worden ingespannen om de resultaten der werving zoo hoog mogelijk op te voeren, te gaan inkrimpen. Het in 1886 gestaakte overleg over de inkrimping van het werf depot bleef dus in dien toestand, terwijl men volkomen zekerheid had of kon hebben, dat de werkzaamheden te Harderwijk zouden verminderen, iets waaromtrent men geen ondervinding noodig had. Of bij de genomen beslissing ook nog rekening gehouden is met

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 222