GENERALE STAF EN INTENDANCE. In de afleveringen van den „Indischen Gids" van April en Mei 1891 wijdt Excavator eenige bladzijden aan den Generalen Staf en de voor bereiding van militaire expeditiën in Indië, naar aanleiding van een opmerking in het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs betreffende de begrooting over 1891, dat men in verband met het gebeurde op Flores terug moest komen op de meermalen verkondigde stelling, dat de Generale Staf omtrent de plaatselijke gesteldheid de gegevens behoort te verzamelen, welke bij expeditiën op Java en in de Buitenbezittingen noodig kunnen zijn. In het eerste gedeelte van het opstel wordt uit officieele gegevens aangetoond hoe onbevredigend genoemd moeten worden de resultaten, verkregen met de tegenwoordige organisatie en wijze van werken van den Generalen Staf, terwijl in het tweede gedeelte meer speciaal aangegeven wordt, wat gedaan zou kunnen worden om in den ver volge bij de een of andere expeditie het verwijt te ontgaan, dat „weer „de militaire voorbereiding in vele opzichten te wenschen heeft over gelaten" (bldz. 503). Met groote belangstelling hebben wij dit opstel gelezen en dit te meer, omdat wij geheel instemmen met den schrijver, daar waar hij wijst op de noodzakelijkheid, het oog gevestigd te houden op de toekomst en voor den Generalen Staf een organisatie eischi, waardoor hij aan zijn eigenlijke bestemming kan voldoen. Of het niet slagen der expeditiën naar de Zuid- en Noordkust van Flores uitsluitend te wijten is aan onvoldoende militaire voorberei ding, dan wel aan verkeerde handelingen der bevelhebbers, willen wij hier niet onderzoekendaarvoor ontbreken de gegevens en is al hetgeen men zoo nu en dan daaromtrent hoort of leest o.i. niet vol doende om een oordeel te vellen. Critiek te oefenen is gemakkelijk,

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 233