299 Om den vijand het voortdriugen nog meer to bemoeilijken dan reeds geschiedde door de sterkten van den radja van Edi, werd voorts eene tijdelijke versterking opgericht op den 45 M. hoogen Boekit Panas, van waar men de geheele vijandelijke positie te Pedawa Pontong en daaromheen beheerschte en werd die sterkte den 25en Mei met geschut bewapend en bezet door een officier en 40 bajonetten. Met deze versterking en de bentings op den Boekit Ara, op den Boekit Bintara Blang, het versterkte huis van Toekoe Bantah en de daarbij gelegen versterking nabij den grooten weg, de ben- ting aan de koeala Pedawa Pontong en die halverwege dit punt en Pedawa Pontong door volk van den radja van Edi verdedigd, zoomede door aanhoudende troepenbewegingen in de vlakte, waardoor men deze van vijanden vrijhield, kon zonder bijkomende omstandig heden dan ook met gerustheid de gang van zaken worden afgewacht. Op den 28en Mei ten 7 u. v. m. werd echter op den linkeroever der Edi rivier, tegenover het Chineesche kamp en de woning van den radja, op eens een hevig geweervuur vernomen en bleek het weldra dat eene vijandelijke bende, toen nog maar 200 man sterk en waar van het meerendeel met geweren bewapend was, de door de Edinee- zen op den linkeroever bezette versterking vermeesterd had. Het was de bende uit de N. W. gelegen staatjes afkomstig en aangevoerd door Tengkoe Yoesoef. Eene poging, den 29en Mei door de Edineezen en mata mata 1in het werk gesteld om den vijand op den linkeroever te verdrijven, mislukte; 17 der aanvallers werden hierbij buiten gevecïït gesteld en de sergeant-majoor, commandant der mata mata, sneuvelde. Ook de positie nabij het huis van Toekoe Bantah, aan den groo ten weg naar Pedawa Pontong, hadden de Edineezen op dezen dag moeten prijsgeven. Tegen den uit het W. opdringenden vijand beval de luitenant-ko lonel Helderman, dat het Chineesche kamp eiken nacht bewaakt zou worden door 100 Chineezen, gesteund door 1 officier en 40 bajonet ten van het garnizoen; het blokhuis halverwege onze versterkingen de koeala., alleen daar te stellen in tijden van onrust, zou dag en nacht bezet worden door een detachement infanterie en evenzoo hot blok- 1Mata mata zijn in uniform gekloede en mot achterlaad geweren bewapende politiedienaren, in dienst van den radja van Edi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 314