576 Dit zal ten gevolge hebben dat die ingelijfde Inlandsche militairen meer uitbetaald krijgen, dan hunne goed oppassende kameraden bij het Leger. In artikel 105 van het reglement op den Inwendigen dienst, ook van toepassing verklaard op de strafdetachementen, is bepaald, dat de verte ring per dag en per man kan bedragen de helft van de soldij, in <*eheele centen berekend. Een Inlandsch fuselier heeft 21 cent soldij per dag; de vertering in de menage kan dus 10 cent per dag bedragen en wordt hem dus per 5 dagen aan zakgeld uitbetaald 11 X 5 of 55 centen. Een ingelijfd In landsch fuselier zoude in den proeftijd bij eene vertering van 10 cent per^ dag echter 65 cents per 5 dagen moeten ontvangen. Van waar moeten die meerdere 10 centen gevonden worden; uit de menage? Maar dan is dat ten koste van de niet ingelijfden, die aan de menage deelnemen. Ie Egawi b. v. is de vertering in de menage gedurende de laatste maanden steeds 9 cent per dag en per hoofd en zoude er derhalve voor zakgeld slechts 12 X 5 of 60 cent in de vijf dagen overschieten. De samensteller van die nieuwe reglementen heeft waarschijnlijk het S ederlandsche Leger voor oogen gehad. Daar wordt de geheele soldij in de menage gestort en het resteerende geld elke vijf dagen onder de menagedeelnemers verdeeld en hun uitbetaald. Het reglement op den Inwendigen dienst bij de Infanterie van het Acderlandsch-Indisch Leger voornamelijk de art 105, 111, 115, 118 en 119 heeft hij echter over het hoofd gezien. X. Eene vraag. In de A. O. 1890 X°. 78 1, punt a. komt onder de aanspraken van de passagiers der le klasse voor, dat zij kunnen beschikken over een halve kojang (l-i M3) scheepsruimte voor mede te voeren goederen ter wijl voor kinderen (f M3) beneden de vijftien jaar oud, i köjan- wordt toegestaan. B In 7 dier zelfde A. O. leest men: „De passagiers hebben het recht meer goederen en bedienden mede te „voeren, dan waarvoor kosteloos vervoer wordt toegestaan", en (a) „Binnen de grenzen van het bepaalde bij 32 en 36 van het „tarief n<\ 4 komen de kosten van dit vervoer voor rekening van den lande."

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 591