577 Het verschuldigde voor hot verschil tusschen deze beide gestelde maxima moet dus door het Gouvernement aan de Koninklijke Pakketvaartmaat schappij betaald worden. Gebruikelijk schijnt het te zijn, dat de passagiers als tusschen-perso- nen gebezigd worden. Zij toch betalen aan de maatschappij de verschul digde vracht voor deze goederen en brengen dan later dit bedrag op hunne reisdeclaratie in rekening. Niet alleen dat zij daarmede bij eene eventueele overplaatsing rekening moeten houden, ja zelfs daardoor dikwerf genoodzaakt zullen worden om voorschot te nemen, maar ook veroorzaakt deze wijze van verrekening veel noodeloozen adrainistratieven omslag. Zou het daarom niet beter zijn, dat de maatschappij deze gelden recht streeks met het Gouvernement verrekende De landbouwkolonie te Poespo. Werden wij ten vorigen jare verrast door het scheppen van een toe vluchtsoord, ten behoeve van onze oudgedienden, waarin zij door gestadigcn en eervollen arbeid het hun toekomende gagement wat konden vermeerderen en zagen wij in dezen maatregel veel heil voor de toekomst van de Europeesche werving, het onheilspellend stilzwijgen, dat sedert over het effect van de nieuw-inwerkinggetreden aangelegenheid werd bewaard, deed ons vreezen, dat we hier alweder voor een failure zouden staan. Aan Batavus komt de eer toe, in de laatste nummers van October van den Java-Bode een getrouw en omstandig verhaal van de landbouwkolonie in Oost-Java te hebben geleverd, een verhaal, dat wel pleit voor het nauwgezet onderzoek door den schrijver in loco ingesteld doch daarentegen weinig dunk geeft van den welstand, waarin de oud-militairen, thans landbouwers, zich te Poespo mogen verheugen. Hoe ook, we kunnen allen, die in het lot van onze gewezen Europeesche soldaten belangstellen en hen volgen in hunne poging om na ommekomst van hun diensttijd, door noeste vlijt een eerlijk stukske brood aan de maatschappij te vragen, in gemoede aanraden kennis te nemen van de reeks zeer belangrijke artikelen, door Batavus in den Java-Bode aan de jeugdige kolonie te Poespo gewijd. Mag al de eindindruk, dien men van de bedoelde nederzetting krijgt, weinig bevredigend zijn, men bedenke, dat we hier nog maar met een eerste schrede te doen hebben en dat de leiding van de zaak, althans van bestuurswege in de beste handen berust.

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 592