578 IV. De Duitsche manoeuvres in 1891. Werd in de vorige aflevering vermeld, dat het Parijseho dagblad „le Temps" zijn lezers heeft in staat gesteld, om de nabij Brienne gehouden groote manoeuvres op de studeerkamer te kunnen nagaan, de Miinchner Neueste Nachrichten heeft dit voorbeeld gevolgd en in zijn nummer van 8 September een kaart van het Duitsche oefeningsterrein verspreid De schaal van deze teekening wordt niet vermeld, maar wel komen daarop een macht van arceeringen voor, die het volgen van de oefeningen op die kaart tot een ware oogen-pijniging maken. Daarenboven is de schets flauw afgedrukt en dus in practische waarde verre ondergeschikt aan de heldere en zeer duidelijke kaart, die le Temps aan zijne lezers schenkt. Verder wordt in hetzelfde nummer der M. N. N. een uitgebreide tee kening gegeven van de wijze, waarop de troepen voor de Keizers revue zullen worden opgesteld en zelfs do rnarschen vermeld, die door de onder scheidene korpsen bij het defileeren voor Zijne Majesteit zullen worden gespeeld. Onze naburen worden dus wel op de hoogte gehouden van hetgeen er op het manoeuvreer- en paradeterrein voorvalt en zoodoende lang zamerhand tot halve soldaten gemaakt. eldkijlcers. Aangezien vermoedelijk vele gëabonneerden op hot Ind. Mil. Tijdschrift niet of eerst geruimen tijd na hare verschijning de 5° aflevering van den loopenden jaargang van „de Militaire Gids" in handen zullen krijgen, meenen we hun geen ondienst te doen, door onderstaande regelen uit dat periodiek af te drukken. Door de firma Gebrs. Theimer te Amberg in Beijeren, zijn in het kamp van Oldebroek toegezonden drie veldkijkers, welke aldaar door verscheidene Officieren zijn gekeurd. De grootste soort kost 40 Mark, en draagt den naam van Artillerieglas; de beide volgende soorten (Militar Feldstecher) kosten 28 en 12,50 Mark. Deze veldkijkers werden over het algemeen zeer geroemd, inzonderheid de derde soort, van 12,50 M., welke, wanneer men let op den zeer geringen prijs, naar verhouding de voorkeur verdiende. Door 12 der

Indisch Militair Tijdschrift | 1891 | | pagina 593