102 Uit deze tabel blijkt dus, dat voor zoooveel dat in verband met nog verschillende andere factoren mogelijk is, de verschillende dagelijksche menu's in algemeenen zin niet al te groote afwijkingen vertoonen. Slechts twee gegronde bedenkingen zou men kunnen inbrengen, nl. dat bij de menu's I en IV (die, volgens welke bruine boonen en groene erwten gegeten worden) te veel vet toegediend wordt, terwijl van het menu I nog gezegd zou kunnen worden, dat het te veel eiwit geeft, waarvan het grootste deel, immers 50 pCt plantaardig eiwit is. Indien het waar is, wat men beweert, nl. dat in de tropen de spijsverteringsorganen der Europeesche bewoners op den duur minder krachtig werken, zoude dus daarom het menu N°. I te „zwaar" kunnen genoemd worden, als na eenigen tijd gebruik weerzin op te wekken. Vooral mag hierbij niet vergeten worden, dat moge het boonenmeel, het inwendige der boonen, tamelijk goed verteerbaar zijn, de hardheid der schillen aan de verteringsorganen eischen stelt, welke wel eens niet vervuld zouden kunnen worden. Onverteerd afscheiden van een deel der voeding en later ziekelijke aandoening dier organen zijn daarvan de gevolgen. Deze bezwaren gelden in zekere mate ook tegen de verstrekking van groene erwten. Deze worden echter 's middags en als soep bereid verstrekt, terwijl de bruine boonen het avondmaal vormen. Interessant zoude het iutusschen zijn, te vernemen welke uitspraak ten deze de practijk doet of heeft gedaan en of bv. de bruine boonen meer gewild zijn als middagspijs in den vorm van soep of als avondspijs gekookt, zooals de schaftorde op bladz. 6 en 7 der Algemeene Order 1890 N°. 37 aangeeft. In quaesties als deze werken echter vaak factoren mede, welke met het eigenlijke der zaak niets te maken hebben, maar niettemin hun invloed doen gelden en het is goed daarmede rekening te houden. De doelmatigheid eener voeding toch, wordt niet bepaald alleen door de hoeveelheid toegediend wordende voedingsstoffen, en even verkeerd als 't is, om bij de samenstelling van menu's geen rekening te houden met de eischen dor voedingsleer, even verkeerd is, het geen de practijk aan de hand doet, te veronachtzamen. Op dit gebied heeft de wetenschap trouwens haar laatste woord nog niet ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 105