103 sproken en heeft de theorie dus nog niet zulk een vasten grondslag, om aan haar de practijk op te offeren. Daar waar de theorie, zooals onderwerpelijk, echter reeds aan leiding geeft tot de vraag of op den duur de bruine boonen wel als een geschikt voedingsmiddel in de tropen beschouwd kunnen worden, doet zich als van zelf deze andere voor: waarom dit artikel dan in het tarief opgenomen En wanneer wij daarop dan naar een antwoord zoeken en er op letten, dat het tarief N°. 20, voeding te velde, mede bruine boonen verstrekt, dan gelooven wij, dat ten deze meer op den voorgrond is getreden een algemeen belang. De bedoeling toch is om te verstrekken in Indië geteelde bruine boonen en zal nu in tijden van oorlog, d. i. in exceptioneele gevallen, die verstrekking mogelijk zijn, dan is. het noodig, om reeds in normale tijden de cultuur van bruine boonen, welke in Indië tot nu toe voornamelijk ten behoeve der marine en in de laatste jaren ten behoeve der troepen in Atjeh met succes ge dreven werd, meer en meer te ontwikkelen, zoodat in tijden van oorlog als bron voor de verpleging daarop gerekend kan worden. In dergelijke tijden hebben bruine boonen voor de verpleging groote waarde en het is dus alleszins rationeel te achten, dat men tracht door ook in vredestijd bruine boonen door de troepen te doen con- sumeerea, de cultuur zooveel slechts eenigszins mogelijk is te ont wikkelen. Bestaan daartegen uit anderen hoofde bezwaren, bv. bezwaren als waarop wij reeds doelden, dan is het dus slechts de vraag wat ten deze den doorslag zal geven. Blijkt het, dat op den duur de boonen in vredestijd een minder geschikt voedingsmiddel zijn en wij herhalen hetin hoofdzaak kan de practijk, d. i. een algemeene waarneming gedurende een bepaalden tijd, daarin slechts uitspraak doen, dan is een eenvoudige tariefswijziging voldoende om de zaak te veranderen. Met de groene erwten, welke mede op het tarief N°. 20 voorkomen, is de zaak eenigszins anders. De cultuur daarvan in Indië heeft niet die vlucht genomen, als die der bruine boonen en worden dan ook in hoofdzaak geconsumeerd erwten van Nederlandschen oorsprong. Voor dit artikel bestond dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 106