v 105 De noodige afwisseling kan verkregen worden op tweeërlei wijzen, nl. a. door verschillende bereidingswijzen voor het voedsel in toepas sing te brengen, waarover wij gelegenheid zullen vinden zoo aan stonds iets te zeggen, en b door verschillende voedingsmiddelen in de menu's op te nemen. Als ontbijt krijgen de Europeanen na de reveille: koffie en brood met toespijs, deze laatste uit de menage te bekostigen. De toespijs nu kan voldoende afwisseling brengen in het ontbijt, daar de mid delen, waarover de menage beschikt, ruim voldoende zijn om artikelen als: melk, eieren, kaas, rookvleesch, ham (bij enkele feestelijke gele genheden), sardijutjes, lobak, gebraden vleesch e. d. te bekostigen en dit met de 2 ons brood een goed ontbijt genoemd kan worden. Des middags wordt verstrekt: zes maal soep (van rundvleesch) met rijst en sambal met vleesch (het deel dat niet voor de soep noodig is) en eenmaal erwtensoep met varkensvleesch. De soep kan op verschillende wijzen toebereid worden, zóó dat slechts eenmaal per week een bepaalde soort behoeft gegeten te worden. Ook in de vleeschverstrekking kan afwisseling gebracht worden, daar het tarief toestaat voor elk 130 gram rund-of buffel- vleesch, 200 gram gezouten vleesch te ontvangen. Plet rund-of buffelvleesch kan wijders vervangen worden door Australisch vieesch (in blik) zoodat deze vleeschsoort meer dan tweemaal per week genuttigd kan worden. Mede kan het versche varkens vleesch door een gelijke hoeveelheid gerookt spek vervangen worden, en instede van bruine boonen, witte verstrekt worden. Gelegenheid genoeg derhalve om afwisseling in de voeding te brengen. Ook voor de avondmaaltijden kan de vleeschvoeding genoegzaam afwisselen. In den regel wordt verstrekt: eenmaal boonen met varkensvleesch en zesmaal rijst met sajoer of kerri, waarbij tweemaal Australisch vleesch (in blik) en viermaal uit de menage te bekostigen dierlijk voedsel, zooals: vleesch, kippen, eenden, wild etc. Yan de sajoers en kerri bestaan tal van variaties, terwijl door eenige malen per week de rijst met sajoer en kerri (1) te vervangen door uit de menage te bekostigen aardappelen met groenten, de avondmaal- (1) Yoor de niet geconsumeerd wordende rijst ontvangt de menage de volle gelds waarde volgens contract van den lande.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 108