7 welken een arbeider met een gemiddelde spiermassa, gedurende 9_10 uren per dag werkende, kan verrichten. Een krachtig ge bouwd man met groote spiermassa kan daarom met 118 gr. eiwit per dag niet volstaan, terwijl daarentegen bv. een kleermaker met geringe spiermassa, die lichten arbeid verricht, met minder kan uitkomen. Met het vorenstaande rekening houdende en in aanmerking nemende, dat de Inlander kleiner en minder zwaar dan de Europeaan, ook in 't algemeen niet dien zwaren arbeid verricht en ook niet kan verrichten, waartoe laatstgenoemde in staat is, gelooven wij uit dien hoofde te mogen aannemen, dat de hoeveelheid van 118 gr. eiwit per dag als gemiddelde voor den Inlander te hoog is. Doch er is meer. Proeven hebben geleerd, dat het organisme, behoudens natuurlijk een minimum, ook met minder eiwit in stand kan worden gehouden en dat hierbij voornamelijk een rol speelt de gewoonte om grootere of kleinere hoeveelheden dezer voedingsstof tot zich te nemen. Verband hiermede houdt het feit, dat zooals van Pet- tenkofer en Voit(1) aangetoond hebben, bij een vermeerdering van vet of koolhydraten in het voedsel een vermindering van eiwitten kan plaats hebben d. w. z. dat onder zekere omstandigheden grootere hoeveelheden vet of koolhydraten het verbruik van een zekere hoe veelheid eiwit in het lichaam kunnen tegengaan, of zooals men dat uitdrukt: vet en koolhydraten zijn eiwitspaarders. Het vorenstaande trouwens vindt steun in het feit, dat zich op de aarde vele volkeren bevinden, die zich met een betrekkeljjk eiwit- arme voeding niet alleen in het leven houden, maar daarbij krachtig en gezond blijven. Een voorbeeld daarvan kan men vinden bij de Japanners, die evenals de bewoners van onzen archipel hoofdzakelijk van rijst leven. Zoo deelt DK. F. Nakahaha (2) ons mede, dat J. F. Eijkman ge vonden heeft in het dagelijksch voedsel der leerlingen van de Militaire Academie te Tokio 88.07 gr. eiwit 18.67 vet en 622.koolhydraten. (1) Zeitschrift für Biologie 1873. (2) Archiv für Hygiëne 1888 blz. 101.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 10