107 het zoo goed zijn, indien men met een ander Nederlandsch woord hetzelfde zou kannen uitdrukken bv. de spijsverteringsorganen opwek' kende en daardoor de spijsvertering bevorderende middelen. Maar dit woord is te veel a la Nieuwe Gids om voorshands genade te kunnen vinden en het vreemde woord „condimenten" zegt eveneens te weinig om aanbeveling te verdienen. In zekere mate zijn zelfs sommige genotmiddelen bepaald onmis baar. Een goede en doeltreffende voeding kan niet gedacht worden zonder den opwekkenden invloed, dien het genot der spijzen op onzen smaakzin uitoefent, aldus Dr. A. J. C. Snijders in de Tijdspiegel (1 Reeds Hippocrates, de groote wijsgeer en arts uit de Grieksche oudheid, nam onder zijne voorschriften voor de voeding ook deze waarheid op, dat eene voeding, welke onzen smaak aangenaam aan doet, gezonder en voor ons lichaam voordeeliger is, dan een andere, welke ons tegenzin inboezemt. De door den smaak der spijzen zelf opgewekte eetlust heeft een groote beteekenis voor het nuttig effect der voeding en evenzoo verhoogen de aan de spijzen toegevoegde genotmiddelen de werking onzer spijsverteringsorganen. Het gebruik van genotmiddelen is dus niet het toegeven aan het zingenot, maar het .voldoen aan de eischen van den smaakzin en heeft daarom een veel hoogere beteekenisde toevoeging van genot middelen aan de spijzen is zelfs een levensvraag. De rol der genotmiddelen is van tweeërlei aard: in de eerste plaats verhoogen zij den smaak der spijzen en bevorderen zij daardoor den eetlust, doch bovendien hebben zij ook een meer onmiddellijken invloed op de spijsvertering. Het braden, koken, bakken, roosteren etc. der voedingsmiddelen heeft niet alleen ten doel, de daarin voorkomende voedingssioffen meer assimileerbaar d i. geschikt tot oplossing in de spijsverteringssappen van het lichaam te maken, maar ook en bovenal het doen ontstaan van vluchtige en aangenaam smakende ontledingsproducten. Daardoor verbetert de smaak en worden de smaakorganen tot meerdere werkzaamheid geprikkeld, zoodat de op zichzelf volkomen v (1) Jaargang 1890 2c halfjaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 110