112 benut voor de zijdelingsehe richting en dan te gelijker tijd de hoogte- richting met het quadrant gegeven, indien de richting direct niet mogelijk was. De mortiersectie was links van de kanons opgesteld en nam den afstand na het inschieten van de kanons over om het vuur te openen. Zij bleek daarmede ook ingeschoten te zijn. Dat was maar gelukkig ook, want anders had zij zich er mede moeten vergenoegen om het vuur in den blinde voort te zetten. De schietregels toch schrijven voor, om, wanneer men bij het inschieten op een afstand wil vuren, waarvoor geene lading is voorgeschreven, de mortieren zooveel noodig vóór of achteruit te laten gaan, tot men op een afstand is geko men, waarvoor wel eene lading bestaat. Dit nu was hier niet mo gelijk. Yóór zich had de sectie de Edi rivier en achter zich een pisangbosch. O! gebrekkige voorschriften! Om 7 uur 10 min. werd het vuur gestaakt. Gelukkig was even te voren munitie-aanvulling gekomen. Daar het terrein op den linker oever heuvelachtig was en de batterij order kreeg derwaarts te marcheeren, zoo liet de B. C. opladen. De batterij marcheerde vlug af, ging over de schipbruggen over de Edi rivier en moest tegen over den Aroen en Roembia onder 's vijands vuur afladen. De muildieren, die al den ernst van het oogenblik schenen te be seffen, lieten zich rustig afladen en begonnen dadelijk aan de alang alang te knabbelen. De manschappen hadden ook geene aansporing noodig om zich te haasten. Intusschen was de lucht opgehelderd en kon men duidelijk de loopgraven zien, waaruit 's vijands vuur werd afgegeven. Het artil lerievuur op den Aroen had spoedig het gewenschte resultaat. Een G. zag men duidelijk midden in een bezette loopgraaf springen. .Nadat de Aroen en Roembia waren bezet, kon men eens zien welk een ontzettende slachting de projectielen onder de Atjehers hadden te weeg gebracht. Voor 't overige van dien dag had de artillerie eene taak, waarbij de muildieren volkomen in hun element waren. Bij het innemen van verschillende stellingen werd de geheele heuvelrug ten Z. van den weg Edi-Tapijang Batoe langs getrokken. Hierbij bleek het alweer hoe weinig men staat kan maken op den goeden wil en het ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 115