113 mogen der muildieren. Terwijl toch de dieren der Java-sectie met het grootste gemak de Kali Limboeh doortrokken, bleven er een paar dieren van de Atjeh-sectie in de modderige bedding steken. Yan af den Nja Ma Oen werd vervolgens de Mandarsah Tapijang Batoe beschoten met Q. K. T. op 1600 M. Dit is een van de weinige keeren geweest, dat er in de Edi expeditie op eenigszins grooten afstand door de artillerie is gevuurd. Had den llen Juni de artillerie geageerd in een terrein uitstekend geschikt voor hare ontwikkeling, beweging en vuuruitwerking, hoe geheel anders zou dat twee dagen later worden bij de eerste excursie naar Bagoh en Oleh Gadjah. Den llen was de vijand grootendeels van en in heuvelstellingen beschoten, nu zou een marsch door de vlakte aanvangen, welke op slechts enkele plaatsen de ontwikkeling der artillerie anders dan op den hoofdweg zou toelaten. Aan de colonne, welke op den 13en bedoelde excursie zoude onder nemen, werd toegevoegd de sectie bergkanons met de mortieren van Java. Aan dieren werden slechts medegenomen: 1 ofücierspaard, 9 troepenpaarden en 8 muildieren. De munitie zou, voor zoo verre noodig, met koelies en in tongkangs (over zee) worden vervoerd. Yoor de kanons werden 93 schoten met puntprojectielen per vuurmond mede gevoerd en voor eiken mortier acht lichtkogels, hoofdzakelijk met de bedoeling om brand te stichten. In de nabijheid van Kota Nawas werden de eerste schoten gehoord. De vijand zat toen links van den weg in loopgraven op de heuvels, en rechts in de versterking Kota Nawas en overigens in het zeer bedekte terrein. Uitzicht nihil. Daar de colonne er eenige oogenblikken aan bloot stond om op beide flanken te worden aangevallen, zoo werd er afge spannen en werden de met K. geladen vuurmonden door de man schappen getrokken. De opzetten waren voor het K. vuur gesteld en door even te voren op het terrein te richten, de stelschroeven voldoende ingedraaid. Hield de colonne halt, dan werd terstond een

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 116