114 vuurmond voor het flankenvuur links en een voor het flankenvuur rechts in gereedheid gesteld. Aldus avanceerde men langzaam tot eindelijk door de voorhoede bij het bruggetje g eene open ruimte werd ontdekt, waardoor men flauw den rook van het vijandelijk vuur kon zien. Nu kon de artillerie ten minste iets doen, en dat werd tijd ook, daar de vijand al schreeuwende en tierende over moedig begon te worden. Om eerst de schreeuwers te beantwoor den, welke in het terrein zaten, werden vier K. in de richting van den rook verschoten. liet scheen, dat door deze schoten enkele struiken en boompjes, die het uitzicht belemmerden, werden neergelegd, althans er werd iets zichtbaar, dat op een regelmatig aangelegde heg geleek en zeker de beplanting voor eene versterking moest zijn. Nu werden er 6 Gr. tegen verschoten, waarbij voor het richten van het richtlood en quadrant gebruik werd gemaakt. Van observeeren was geen sprake, daar het voorliggend terrein zeer begroeid was. Alleen nam men bij het springen der granaten eenige beweging waar in het struikgewas, terwijl zich soms ook de rook der G. vermengde met den rook van het vijandelijk vuur. Bij nadere verkenniug door de voorhoede uitgevoerd, werd bij l. (Zie de kaart) eene kleine opening in het bosch ontdekt; vermoedelijk was dat de droge bedding van een beek. Vlug werd daar door den artilleriecommandant eene stelling uitgekozen, zoo diep mogelijk in het boschje. Ieder stuk stond daarbij voor het oog gedekt achter struiken. De stukken stonden nagenoeg tegen elkander en voor het aftrekken was haast geen ruimte (heel anders dus dan bij het exer- ceeren in de batterijschool op het Koningsplein). Ook stonden de raden niet even hoog. Tijd om dit te verhelpen onder het vuur van den vijand, die dit thans concentreerde in de open ruimte waar de artillerie stond, was er niet. Ook hier was het observeeren ondoenlijk en moest het vuur worden voortgezet op den geschatten afstand (200 M.). Zooals men thans uit de kaart kan zien bedroeg de werkelijke afstand ongeveer 200 M. In een helder oogenblik zag men een granaat eenige struiken dicht bij de borstwering treffen en eenige dadap neder leggen. Terstond hierop werd tot het G. K. T. vuur op 250 M. T 225 M. overgegaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 117