117 zwakke plaatsen of op geheel van bruggen ontbloote coupures werden gelegd. Om 2 uur n. m. werd het bivak aan de Koewala Tjoet Edi in gereedheid gebracht. Voor de artillerie was eene zeer beperkte ruimte beschikbaar. De dieren werden vastgezet aan ophoudreepen en schroef- piketten. De beide kanons stonden met K. geladen in de Westelijke flank, terwijl de met lichtkogels geladen mortieren naar het Westen waren gericht. Den yolgenden ochtend om 1 4 uur word de sectie voor den af- marsch gereed gemaakt. De kleine ruimte en de groote nasleep van materieel, gereedschappen enzwaren oorzaak, dat een en ander niet vlug gereed kwam. Ook heerschte er volslagen duisternis; de flam bouwen brandden ellendig en de glaslantaarns, welke nog te Edi vol komen in orde waren bevonden, gaven nu zeer slecht licht. Om 3 uur stond de sectie gereed voor de Koewala Tjoet Edi, waarin het water toen reeds tot 1.10 M. was gestegen. Destukken werden aangespannen overgebracht, de munitiekisteu werden dooi de Europeanen op den schouder genomen. Dit was eene zware expeditie. Een kanonnier had daarbij het ongeluk te struikelen, waardoor de munitie van 7 schoten onbekwaam raakte De marsch, die nu langs het strand volgde, was eene aaneenschakeling van moeielijkheden. Telkens moesten er omgevallen boomstammen, wor- telplanten enz. worden opgeruimd. Aan de Koewala Bagoh Panas aangekomen werden de stukken nog eens goed nagezien, waarbij het bleek, dat ze van het opstellen op het vochtige strand en van het zeewater erg hadden geleden. Met veel moeite werden ze zoodanig schoongemaakt, dat de behoor lijke werking van de gasafsluitende deelen was verzekerd. Het overtrekken van de Koewala geschiedde wederom aangespannen. De dieren, die sinds den vorigen ochtend niets hadden gedronken, gingen alle met zeer veel opgewektheid de zee in, denkende hun dorst te kunnen lesschen. Gretig staken ze de monden in het water om ze bijna oogeublikkelijk daarna met een uitdrukking van teleur stelling terug te trekken. De weg, die nu volgde, was slechts 3 K. M. lang, doch de artillerie zou er 3 uren over marcheeren. Het strand toch werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 120