128 Dergeljjke afwijkingen van de bestaande organisatie hadden soms zelfs plaats op last van het Departement van Oorlog o. a. in 1886 en 1887. In 1886 werd namelijk tweemaal uit Europeanen en Inlan ders van het 10e bataljon eene gemengde compagnie geformeerd om versterking naar Palembang te zenden, terwijl in 1887 voor eene expeditie naar Troemon 150 man Europeanen en Inlanders van het 17e bataljon tot eene compagnie vereenigd werden. Wij staan hier dus voor het feit, dat op het tijdstip waarop de organisatie hare deugdelijkheid zal moeten gaan bewijzen, vele aanvoerders er de voorkeur aan geven eene nieuwe in het leven te roepen. Eene handelwijze, die zeer zeker groote nadeelen heeft en alleen verklaard kan worden door aan te nemen, dat de hieraan verbonden voordeelen grooter waren dan de daarmee gepaard gaande nadeelen. Laat ons dus eens nagaan welke die voordeelen geweest kunnen ziju. Door eene vereeniging van Europeanen en Inlanders bij dezelfde compagnie worden de verliezen, door ziekte en vermoeienis veroorzaakt, gelijkmatiger over de compagnie verdeeld. Het moreel van een Inlandschen troep zal winnen door het toevoegen van Europeanen, omdat de Europeaan meer energie en eergevoel bezit en over het algemeen ook physiek flinker is dan de Javaan, die,- tengevolge van de meegaandheid van zijn karakter en zijne geringe physieke krachten, bij de intrede in het leger in den regel weinig krijgsmansdeugden bezit. De beveiliging van een rustenden of marcheerenden troep zal beter zijn bij een zoogenaamde gemengde compagnie, omdat hierdoor de veiligheidsdienst nimmer uitsluitend is in handen van Inlanders, die over het algemeen veel zorgeloozer zijn dan Europeanen en hier door meer geneigdheid hebben om na vermoeiende marschen op post te slapen, terwijl omgekeerd de Inlander door zijn scherper gehoor en gezichtsvermogen veel beter kan waarnemen dan de Europeaan. Een gemengde troep zal ook gemakkelijker terreinhindernissen overwinnen dan eene Europeesche compagnie, omdat de handigheid van den Inlauder hierbij den Europeaan ten goede komt, terwijl omge keerd de meerdere lichaamskracht van den Europeaan den Inlander behulpzaam kan zijn bij het opruimen van hindernissen. Eveneens

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 131