zal een gemengde compagnie spoediger en beter dan een Enropeesche een bivak inrichten, omdat zelfs bij eene goede oefening in de pionierkuost de Europeaan nooit de handigheid van den Inlander zal krijgen, om te werken met de in het terrein aanwezige materialen. Eene bedrevenheid, die de Inlander in den regel reeds bezit bij zijn indiensttreden. Verder zal men te velde, waar men in den regel geen garnizoens troepen bij de hand heeft, sectiën, pelotons, of compagnieën kunnen aanwijzen voor het bezetten van posten of versterkingen, welke noodig zijn voor het beschermen van de operatie-basis of lijnen zonder het tactisch verband der troepen te verbreken. Men blijft dan getrouw aan het beginsel bij de organisatie van ons leger gehuldigd: geen garnizoenen uit militairen van één landaard te doen bestaan, maar steeds een evenwicht te zoeken in verschil van landaard. Ten slotte zal men door het formeeren van zoogenaamde gemengde compagnieën een middel bezitten om de Europeanen gelijkmatiger over de bataljons te verdeelen, en daardoor het gebrek kunnen weg nemen, dat het eene bataljon veel minder gevechtskracht bezit dan het andere. Thans toch is de verhouding vau het aantal Europeanen tot dat der Inlanders bij het eene bataljon ongeveer van 1 op 1 en bij het andere weer van 1 op 3. Vóór 1875 was deze verhouding bij nagenoeg alle bataljons 1 tot 2. De 16 veldbataljous waaruit toen het leger was samengesteld, waren namelijk als volgt geformeerd: 2 bataljons van 6 Europeesche compagnieën 2 2 „en 4 Amb. compagnieën 12 „2 en4 Inl. Het formeeren van gemengde compagnieën heeft dus ontegenzeg gelijk en voornamelijk te velde groote voordeelen. Deze voordeelen zouden bij eene reorganisatie tot dit beginsel moeten voeren, wah- neer ten minste de nadeeleD, die er tegen aangevoerd worden de voordeelen niet overtreffen. Wij zullen daarom de tegen dit beginsel aangevoerde bezwaren achtereenvolgens bespreken. Tegen eene dergelijke vereeniging van Europeanen en Inlanders bij dezelfde compagnie wordt aangevoerd, dat de afstand tusschen het overheerschende en het overheerschte ras hierdoor in het leger

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 132