10 Volgens andere gegevens zou het eiwitverbruik voor Europeanen nog minder kunnen zijn, ul. 1.464 gr. ja zelfs vindt men opgegeven 1.249 gr. per 1 Kilog ram lichaamsgewicht. Hoe dit echter ook zij, uit het oog mag niet verloren worden, dat, met uitzondering van Nu. VIII, de personen, waarop bovenstaande gegevens betrekking hebben, geen handen- maar hersenarbeid ver richten, en dat deze gegevens ons dus niet veel meer dan een vinger wijzing mogen zijn, daar waar wij de rations der Inlandsche soldaten zullen bespreken. Wanneer wij nu het vorenslaande samenvatten, dan meenen wij gerechtigd te zijn om, ook met het voorbeeld van Japan waar rijst mede het hoofdvoedsel is voor oogen, te mogen aannemen, dat de Inlander met een eiwitarmere voeding dan de Europeaan kan volstaan. Interessant zoude het zijn, indien dit volledig op weten schappelijke gronden geconstateerd en bepaald werd, hoe groot de normaalcijfers voor de voeding der Inlanders behooren te wezen. Wanneer men bedenkt, dat het Gouvernement dagelijks zoo vele duizenden onzer bruine broeders (militairen, veroordeelden enz.) be hoorlijk van voedsel moet voorzien, dan zeker is er alle aanleiding, om vanwege het Gouvernement, dat zijn kostgangers niet alleen goed, maar tevens ook zoo goedkoop mogelijk moet voeden, het noodige onderzoek te doen instellen. Wie weet of de resultaten van een dergelijk onderzoek niet een bijdrage zoudeu leveren ter beantwoording der vraag, waaraan het te wijten is geweest, dat indertijd te Atjeh honderden en nogmaals honderden dwangarbeiders het leven lieten en evenveel duizenden kort na aankomst weder moesten worden teruggezonden. Vermoedelijk zou dan ook verklaard kunnen worden, waarom volgens particuliere berichten bij de jongstleden plaats gehad hebbende excursie ter Wester-afdeeling van Borneo naar de Tebidah streek de gezondheidstoestand der troepen (waaronder Inlandsche) gezegd werd uitmuntend te zijn geweest, terwijl van die der dwangarbeiders getuigd werd, dat hij tamelijk bevredigend was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 13