137 het overmatig sterke officierskorps voltallig te houden, door nood gedreven onderofficieren daarin opnam, die soms slechts voor do leus eene opleiding voor den officiersrang ontvingen en die meeren- deels in normale omstandigheden reeds zeer tevreden zouden geweest zijn, zoo zij mettertijd den graad van adjudant-onderofficier behaald hadden. Wel heeft het grootste gedeelte van deze categorie van officieren in de practijk bewezen, dat men geen wetenschappelijke opleiding noodig heeft om een flink aanvoerder te zijn, doch het feit, dat zij op een reeds gevorderden leeftijd officier geworden, en de noodige kennis missend om een officierskorps wetenschappelijk te leiden, niet in aanmerking komen om hoofdofficier te worden, maakt, afge zien van alle andere overwegingen, deze wijze van officiersrecrutee- ring bijzonder duur. Bij hunne aanstelling tot officier toch, reeds een aanmerkelijk aan tal dienstjaren medebrengend, behoeven zij slechts enkele jaren in den kapiteinsraDg door te brengen om een goed pensioen te erlangen en dat somwijlen bij een diensttijd die voor de helft èn in Neder land cn in betrekkingen beneden den officiersrang is doorgebracht. Het gevolg van een en ander is, dat wij voor één hoofdofficiers aan stelling twee a drie maal zooveel officieren noodig hebben als bij de overige wapens het geval is en de begrootingspost voor pensioenen verhoudingsgewijze voor de infanterie het hoogst is. Naarmate echter de tijden waarover ik sprak, verder achter ons komen te liggen, zal door het reeds jaren weder ruimer vloeien der Breda'sche officiersbron en de betere opleiding bij de korpsen, boven geschetste toestand gunstiger en in verband daarmede bij de tegenwoordige for matie de kapiteinspromotie nog slechter worden dan thans reeds het geval is. Over eenige jaren zal de luitenant met het dienstkruis niet langer in Indië een rara avis zijn, en beleven wij misschien den tijd nog dat de officieren, suf van ouderdom, kapitein worden en rolstoelen noodig zullen zijn tot het in beweging zetten van hoofdofficieren. Van verdere voordeelen voor den lande, bij invoering van de door mij voorgeslagen formatie, als daar zijn: bezuinigingen op huishuur, tractementen, reis- en verblijfkosten zal ik niet spreken, wijl het billijk is, dat met de daardoor vrij komende gelden, de tractementen der

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 140