152 Gaan wjj thans na deze inleiding eens na, in hoeverre de invoering van den spionspiegel bij het Ned-Indisch Leger eene gelukkige keuze te noemen is, m. a. w. of de voordeelen daarmede te behalen wel opwegen tegen de nadeelen, die van de toepassing een noodzakelijk gevolg zullen zijn. Het groote nut van den spionspiegel op gewone schietbanen wordt door ons ten volle erkend en hebben wij in de volgende regelen dau ook alleen de beweegbare sehijfinrichting op het oog. In alle garnizoenen van den Archipel, die eene grootere sterkte hebben dan 175 man, vindt men tegenwoordig het stelsel Yeltman toegepast. Ieder die deze inrichting in de practijk in werking zag, zal het voorzeker met ons eens zijn, dat de veiligheid van het personeel in den waarnemingspost volmaakt is. Ongelukken zijn daarbij voor dat personeel niet denkbaar, daar niemand zich uit den waarnemings post mag begeven, zonder dat door den officier, belast met de leiding der oefening op de baan, daartoe de last wordt gegeven en bovendien de sleutel van de afsluiting onder de berusting van dien officier is 23 van het Bijvoegsel van het schietvoorschrift). Gedurende een driejarig gebruik kwam dan ook geen enkel ongeluk daarbij voor. Door de toepassing nu van de spionspiegels zijn enkele wijzigingen aan do schijfinrichting Yeltman noodzakelijk geworden. De belang rijkste is, dat de uitgang (hekdeur) aan de binnenzijde komt te vervallen, terwijl aan de buitenzijde het hekwerk van gewapend ijzerdraad wordt weggenomen, zoodat aan die zijde een geheel vrije uitgang komt. Deze uitgang is noodig, om het personeel in den waarnemingspost in de gelegenheid te stellen den spiegel zoo noodig te kunnen schoonmakcu. Door deze verandering woidt de kans om ongelukken te krijgen in het leven geroepen; de veiligheid wordt er door verminderd. O. i. ware het dan ook beter geweest een hekdeur aan de buitenzijde aan te brengen, en de sleutel daarvan te doen berusten bij den gegra dueerde in den waarnemingspost. Doch er is meer. Tot nog toe kon de onderwijzer onverdeeld zijn aandacht wijden aan den schutter, zonder vrees voor ongelukken, thans echter zal hij ook moeten letten op het waarnemingspersoneel, hetgeen het onderricht natuurlijk schaadt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 155