154 voor bedoelden dienst mogen worden gecommandeerd. Een en ander vcreischt alweder meerdere controle en maakt de zaak niet een voudiger. Het eenige voordeel met de invoering der spionspiegels bij de beweegbare schijfinrichting verkregen is, zooals we hierboven reeds zeiden, tijdbesparing. Men bedenke evenwel, dat in een vochtig klimaat de spiegels spoedig aanslaan en zjj derhalve wil men duidelijk alles kunnen waarnemen wat op de eigen baan voorvalt telkens schoongemaakt belmoren te worden, hetgeen eveneens tijd vordert. Men koestere derhalve geen te groote verwachtingen betreffende tijdbesparing. Hesumeeren wij thans het voorgaande, dan komen wij tot de gevolgtrekking, dat het voordeel van den spiegel niet opweegt tegen de in het leven geroepen nadeelen; dat de veiligheid niet meer vol komen is en derhalve de invoering er van, naar onze bescheiden meening, geen verbetering is. Een vijftien a tiental jaren geleden, toen er nog geen sprake was van eene Yeltmansschijfinrichting, zou voorzeker de toepassing met meer instemming dan thans begroet zijn geworden! Nu echter eenmaal tot de invoering besloten is, zouden wellicht bovengenoemde bezwaren gedeeltelijk uit den weg geruimd kunnen worden door don spiegel eene andere opstelling te geven, bv. hem zoodanig binnen den waarnemingspost te plaatsen, dat de eigen baan alleen te zien is. Hierdoor zou de afsluiting van den waaruemiugs- post kunnen blijven bestaan, de veiligheid wederom volkomen zijn en het doel, nl. tijdbesparing bereikt worden, daar de spiegel alsdan meer onder het bereik van den waarnemer zal zijn. Eene proef ware daartoe o. i gemakkelijk en op weinig kostbare wijze te nemen. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 157