157 uit de hand of op vendutie koopen, genen zoeken op stal het gouver- nementspaard uit, dat huu het beste bevalt en koopen dit voor een, met het oog op africhting, acelimatiseering enz,, dikwerf belachelijk geringen prijs. Het zou natuurlijk niet mogelijk zijn om ook aan dè iufan- teriekapiteins dit privilegie toe te kennen. Deze zouden geloof ik reeds zeer in hun schik zijn, zoo het Gouvernement besluiten kon om hun, evenals zulks met de bereden officieren geschiedt, c. q. een renteloos voorschot van hoogstens f 400 te verstrekken voor den aan koop van een dienstrij paard. Onkosten zoude deze vrijgevigheid voor het Gouvernement Diet medebrengen, terwijl veel officieien er zeer mede geholpen zouden zijn. Tegen misbruik, dat trouwens weinig zoude voorkomen, kan voldoende worden gewaakt, ook is iedereen niet even happig, al wordt hij daartoe in de gelegenheid gesteld, om zijn leven op het ongewisse element te wagen, In elk geval is het dringend noodig dat het paardrijden van officieren meer aangemoedigd worde, dan thans het geval is. Niet alleen is het de eenige sport den man waardig, maar zij vormt ook eene lichaamsoefening, die, verstandig geleid, aan den geest een ruim veld van werkzaamheid overlaat. Geen beter middel voor den officier 0111 terreinkennis op te doen en om zich vertrouwd te maken met de moeielijkhedeo aan het gebruik van beieden wapens verbonden, dan door zelf uren lang te paard in het terrein buiten de wegen door te brengen. Kiest men daartoe eene streek niet te dicht bij het garnizoen gelegen, zoodat men er minder goed in te huis is, dan blijft de geest opgewekt, en het oog gescherpt. Zoo mogelijk moet steeds eene kaart op niet te kleine schaal 1 20000 of 150000 mede genomen worden om telkens het terrein mot do teekeniug te vergelijken en zich rekenschap te geven van den afgelegden weg. Waarlijk, zoo een bataljonscommandant eens besluiten kon om eene vervelende wetenschappelijke bijeenkomst, waarin wat over tactiek gezeurd wordt, te vervangen door een hinken rit met alle officieren van zijn korps, die een paard machtig kunnen worden, en dan op het terrein eene van te voren opgegeven en op de kaart bestudeerde veronderstelling volgens de applicatorische methode

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 160