160 het Gouvernement weinig of geen invloed had, moest door geleide lijke ontwikkeling van landbouw, nijverheid en handel het doel be reikt worden. De middelen daartoe aan te wenden, mochten uit den aard der zaak niet kostbaar zijn. In algemeene trekken stelde van den Bosch zich de te volgen politiek ten opzichte der buitenbezittingen, als volgt voor: De Archipel moet zoover mogelijk onder Hederlandsch gezag ge bracht worden. Alle Inlandsche vorsten moeten er nl. toe gebracht worden onze suprematie te erkennen en zekere regels Yan bestuur aan te nemen, bevorderlijk voor eene onderlinge verbinding en voor de toeneming van handel, landbouw en nijverheid. Het belang dier volken moet den grondslag van zulk een stelsel uitmaken; geweld mag slechts gebruikt worden tot verdediging onzer rechten en be scherming onzer bondgenooten. Daartoe: bezetting van alle punten op de kust voor den handel van gewicht, oprichting van versterkte marktplaatsen in de binnen landen en het aanleggen van goede verbindingswegen van daar naar de kust. Gecne bemoeienis met de Inlandsche huishouding. Meester aan de kust, moot ons gezag in de binnenlanden niet verder reiken dan het geschut onzer forten. Aan den tijd moet worden overge laten ons gezag te vestigen. In een woord eene handelspolitiek. Heeft eene dergelijke staatkunde kans van slagen in streken waar vrede en rust heerschen, de toestand ter Sumatra's Westkust eischte een krachtiger optreden als voorbereiding, ten einde het verloren gezag te herwinnen en zoodoende tot dien staat van vrede en rust te komen, zonder welken handel en nijverheid niet kunnen bloeien. Van den Bosch was dan ook van meening dat aan de woelingen der Padries een einde moest worden gemaakt. Hoewel hij verlangde dat daartoe aanvankelijk de weg der onder handelingen zou worden ingeslagen, moesten tevens de noodige voor bereidingen worden getroffen ten einde de Padries op het geschikte oogenblik ten onder te brengen. Waren eenmaal goede toegangs wegen tot hun land aangelegd en zij van alle zijden door ons be vriende Maleicrs omringd, dan was het oogenblik aangebroken om eene wèl uitgeruste expeditie van Java te zenden en aan het bestaan der Padries een einde te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 163