13 Het blijkt dus indien de manschappen gedurende een week gevoed werden volgens het tarief N°. 15 en zij uitsluitend moesten leven van de zoogenaamde gouvernementsvivres in ronde cijfers zou ge noten zijn, door een: eiwit vet koolhydraten. Europeaan 128 gr. 40 gr. 493 gr. Inlander 107 21 510 Ons voorloopig tot de Europeanen bepalende, doen wij opmerken dat Voit per dag eischt een toevoer van 118 gr. eiwit, 56 gr. vet en 500 gr. koolhydraten. Deze cijfers vergelijkende met de door ons berekende, blijkt dus dat het tarief N°. 15 per dag geeft meer'. 10 gr. eiwit, doch minder: 16 gram vet, terwijl voor de koolhydraten het verschil nagenoeg nihil is. Nu is een voeding te krachtiger of m. a. w. de voedingswaarde van een ration is grooter, naarmate binnen zekere grenzen, het ration meer eiwit bevat, zoodat Yoit dan ook de 118 gr. eiwit als een mininum eisch stelt. Uit dien hoofde kan het niet anders dan goed gekeurd worden, dat ons Indisch ration voor den Europeaan meer eiwit geeft dan als minimum in Europa wordt geeischt. Wat de vetten aangaat, zou de vraag gesteld kunnen worden, of zelfs aannemende, dat, zooals wij deden, in Indië minder vet dan in Europa uoodig is, het verschil van 16 gram niet al te groot moet genoemd worden. Naar aanleiding hiervan doen wij opmerken, dat de man per dag nog meerdere voeding dan alleen die volgens het tarief krijgt en dat daardoor de cijfers vooral der eiwitten en vetten verhoogd moeten worden. Deze voeding wordt bekostigd uit de menage. Zoo krijgt de man behalve de toespijs (bv. kippeneieren, kaas, sardijntjes, ham etc.) bij het ontbijt nog boterstellen wij 10 gram omzijn brood te boteren, dan geeft dit reeds, aannemende dat van de boter gemiddeld 80°/0 vet is, een vermeerdering van 8 gram vet per dag. Ook behoort vier maal per week bij het avondeten te worden verstrekt dierlijk voedsel (vleesch, visch en gevogelte), waardoor de toegediend wordende hoeveelheid vet niet alleen vermeerderd wordt, maar tevens een belangrijke vermeerdering van het toegevoerde

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 16