168 afgekeurd, dan zal de met de keuring belaste commissie (c. q. de commissie van herkeuring) den aannemer zoo mogelijk vergunnen om binnen een hem te stellen termijn het niet aanwezige of het afgekeurde te vervangen door de gevraagde artikelen van voldoende qualiteit. Zoodra dus de commissie van keuring eenig artikel heeft afgekeurd, moet zij dou aannemer tijd geven om betere waar te leveren; eerst wanneer deze zegt dit niet te willen doen of als hij volhoudt, dat het artikel wel goed is, worden de arbiters gewaarschuwd. Als de aannemer geen protest aanteekent tegen de afkeuring, worden de arbiters niet geroepen, want geen der beide gevallen, waarin de arbiters optreden, is hier van toepassing. In zulke gevallen bepaalt dus de commissie van keuring een tijd stip, waarop de aannemer betere waar moet gereed hebben. Op dat tijdstip komen alle officieren der week weder té zamen en keuren zij opnieuw. Zij keuren bv. af. Is er ook dan geene overeenstemming tusschen aannemer en com missie, dan wordt de commissie van herkeuring gewaarschuwd. Legt de aannemer zich daarentegen neer bij de beslissing van de commissie, dan zal deze commissie van keuring, omdat zij in dit geval in hoogste ressort keur.de, plaatselijk betere waar moeten trachten in te koopen. Hetzelfde geschiedt, indien de aannemer al dadelijk geheel of ge deeltelijk nalatig blijft. Ik zie ze al, in groote garnizoenen, die 8, 15, 20 officieren in tenue met sjerp, over den passar dwalen, bij Ali Ben Smeer bieden op rijst of bij Tjio Pik Dik snuffelen in den goedang, om dengdeng te bevoelen en te beruiken. "Wat een treffend gezicht moet zoo iets zijn voor't passarvolk, wat een werk voor officieren En dan moeten allen telkens die rijst of die koffie bezien en er samen over stemmen, tot eindeljjk het allerpuikste van het puikste is gevonden. Vreemde consequentiën zijn soms het gevolg van vele militaire bepa lingen, maar deze spant zeker de kroon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 171