170 en, indien het noodig blijkt te zijn, zelf plaatselijk moeten inkoopen. Is dit wel overeen te brengen met den piketdienst? Ik mag dit niet beoordeelen, maar veronderstel van niet. Ik weet, dat enkele officieren van piket het brood ook herkeuren, terwijl, wanneer de arbiters een nieuw beest hadden aangewezen, toch de officier van piket bij het slachten en fourageeren moest tegen woordig zijn. M. i. behooren de arbiters direct gewaarschuwd te worden, zoodra vleesch of brood is afgekeurd. De keuring toch geschiedde door één persoon, is derhalve eenzijdig en daardoor in strjjd met den geest der wijzigingen van de A. O. 1891 N°. 19. Maar bepaald is hieromtrent niets; het is daarom gewenscht hierin in de voorwaarden ten spoedigste te voorzien; daarbij dient rekening te worden gehouden met de redactie van art. 105 van het reglement op den garnizoensdienst, Een belangrijk punt van verschil in meening levert art. 15 (2) op, waarbij bepaald wordt: de afgekeurde artikelen, mits zij niet schadelijk zijn voorde gezondheidzullen tegen verminderden prijs kunnen worden aangenomen. Yoor zooverre mij bekend is, wordt door vele arbiters deze passage aldus opgevat: indien ter plaatse geen andere en betere waar van het afgekeurde artikel is te krijgen en indien het afgekeurde artikel niet nadeelig is voor de gezondheid, wordt het afgekeurde toch gefourageerd, maar tegen verminderden prijs. Deze opvatting is ook de mijne. Andere arbiters meenen, op grond van het woordje kunnendat in de bewuste passage voorkomt, ge rechtigd te zijn om, als de arbiters beslist hebben, dat het artikel niet aan de voorwaarden voldoet, direct er toe te mogen overgaan, dat afgekeurde artikel tegen verminderden prijs (naar schatting) in ontvangst te doen nemen. Reeds op grond van art. 13. 5 (3) meen ik te mogen beweren, dat deze laatste opvatting niet deugt; deze alinea toch verplicht de arbiters zoowel de belangen van den aannemer als van den Staat te behartigen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 173