171 Wanneer direct tegen verminderden prijs wordt in ontvangst geno men lijdt de aannemer schade, zelfs meer dan wanneer op zijne kosten andere waar plaatselijk wordt ingekocht en de soldaat wordt te kort gedaan, omdat men hem willens en wetens levensmiddelen van mindere kwaliteit geeft. Alleen 's lands schatkist heeft er voordeel bij, en deze behoort niet tot do partijen, waarmede de keuringsorder de arbiters ver plicht rekening te houden, tenzij men mocht aannemen, dat in de woorden dat de Staat niet te kort worde gedaan" voorkomende in art 13. 5. (3) „Staat" synoniem is met schatkistieder, die het wel meent, zal als tweede partij beschouwen: hem, die de vivres moet eten, dus den soldaat. Wanneer de arbiters onderling tot het besluit zijn gekomen, het artikel af te keuren, deelen zij die beslissing aan den aannemer niet mede, maar trachten zij plaatselijk betere waar in te koopen, hetgeen op groote plaatsen zelden moeilijkheden oplevert; gelukt de aankoop, dan deelen zij den aannemer mede, dat zijn artikel niet is aangenomen en daarvoor bij anderen is ingekocht; gelukt de koop niet, dan eerst wordt het artikel tegen verminderden prijs aangenomen. Niet anders kan de bedoeling van het legerbestuur zijn. Het inkoópen van afgekeurde waren tegen verminderden prijs maakt toch reeds een vreemden indrukdat dit inkoopen plaats heeft wordt dan ook alleen daardoor gemotiveerd, dat indien de plaatselijke omstandigheden het inkoopen moeilijk of onmogelijk maken men niet geheel zonder vivres behoeft te blijven en desnoods nog het afgekeurde tegen verminderden prijs kan inkoopen. Nu weet ik wel, dat in sommige garnizoenen bij niemand anders dan bij den leverancier deze artikelen te koop zijn of dat de kongsi geest der Chineesche concurrenten het onmogelijk maakt bij hen in te koopen, maar daar blijkt dan ook het bewuste artikel wel degelijk nuttig te zijn en zijn de arbiters force majeure gedwongen daarvan gebruik te maken. Maar al geschiedt zulks in kleine garnizoenen, daarom is het geens zins gemotiveerd om ook elders, waar genoemde moeilijkheden niet bestaan, direct na het afkeuren, tegen verminderden prijs aan te

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 174