173 De gezamenlijke keuring en stemming geeft dus niet die zekerheid, welke men tracht te krijgen; bovendien is deze maatregel voor de officieren der week, die nu gedwongen zijn eerst bij dezen leverancier, dan bij een tweeden, soms nog bij een derden op elkaar te wachten, bijzonder tijdroovend en belemmerend voor andere werkzaamheden. Ook is dit gezamenlijk fourageeren voor den soldaat nadeelig en dit behoort nog meer in aanmerking te komen, dan het onnoodig verzwaren van den dienst der officieren. Ik moet dit nader aantoonen. Wanneer in een vrij groot garnizoen om 7 uur wordt gefourageerd en men bij 3 leveranciers, wonende op verschillende plaatsen, moet wezen en bv. de rijst het laatst aan de beurt is en deze wordt afgekeurd, is het 9 uur. Dan worden de arbiters gewaarschuwddeze hebben hunne bureaux dikwijls ver van elkaar verwijderd; zij hebben hunne werkzaamheden en kunnen dikwijls onmogelijk direct hun werk in den steek laten soms moet de plaatsvervangende arbiter, die weer ergens anders te vinden is, worden gewaarschuwd. Daardoor is het zelden vóór 11 uur, dat de 3 arbiters bij elkaar zijn; mij is zelfs een voorbeeld bekend, dat door een samenloop van omstandigheden (o. a. omdat men daar ter plaatse om 9 uur foura- geerde) de arbiters eerst om half 3 bijeen waren. Stel eens, dat de arbiters om 10 uur zich in commissie stellenen zich naar den leverancier begeven; om 10^ uur keuren zij, en geven den leverancier tot 4 uur tijd om betere rijst te leveren. In den regel blijkt echter om 4 uur die rijst evenmin goed te zijn. Dan wordt betere rijst gezocht, wat dikwijls veel tijd kost, in gekocht en van deze verrichtingen kennis gegeven aan den plaatse lijken commandant. Dan is de fourageering, soms zelfs de inkoop van rijst, op dien dag niet meer mogelijk. Toch is de tijd van lOj 4 uur voor den aannemer niet voldoende om groote hoeveelheden rijst te zuiveren. Doorgaans kan men hem niet eens zooveel tijd gunnen, zoodat de arbiters verplicht zijn direct in te koopen, wat weder onbillijk is tegenover den aannemer. Doorgaans hebben andere kooplieden zulke groote hoeveelheden rijst, bevrijd van stof enz. niet gereed, zoodat ook zij tijd bedingen. Het gevolg van dit gebrek aan tijd is, dat men zelden de tweede

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 176