175 Aan dit alles is op rationeele wijze een einde te maken5 er is maar een hoofdbezwaar en wel dit De geest, dien enkele onzer administratieve militaire reglementen ademen, is die van een vaag wantrouwen; men leest dit niet met ronde woorden, maar men voelt het, bij de eigenaardige voorzorgen, die genomen worden, om toch vooral in alles den weg voor te schrijven, dien de officieren in dit en dat geval te volgen hebben; enfin ik kan mij niet duidelijker uitdrukken, maar het feit bestaat; die angst voor tekortkomingen kijkt overal om 't hoekje. En bij hetgeen ik voorstel behoort vertrouwen voor te zitten. Men benoeme 3 keurmeestersdie in eerste en hoogste instantie keuren. Deze 3 moeten echter deskundigen zijn; en nu behoort men er wel angstvallig voor te zorgendat daarvoor alleen die personen in aan merking komendie er ook werkelijk verstand van hebben. liet keuren is eigenlijk niet het werk van den troepenofficier; daarvoor behoort de intendance even goed te zorgen als voor goed leer tot het maken van schoenen, goede en goedgeverfde kleeding- stoffen enz. enz. De troepen officier behoort slechts in zooverre verstand van levens middelen enz. te hebben, dat hij met eenige zaakkennis kan beoor- deelen of de hem toevertrouwde troepen wel datgene krijgen, wat huu toekomt en of het verstrekte werkelijk goed is. In geval van twijfel kan hij den raad van deskundigen inroepen. Uit den aard der zaak kunnen deze officieren door jarenlange routine practische keurmeesters worden. De samenstelling van de tegenwoordige commissie van arbiters levert m. i. de beste waarborgen op voor goede keuring. De apotheker is op grond zijner studie en zijne betrekking in het leger de aangewezen man om te keuren. Feitelijk komt en kwam men toch in moeilijke gevallen reeds bij den apotheker te biecht. Ik acht echter noch den officier van administratie, die kort in dienst is, noch den apotheker, als hij nauwelijks in Indië is, volkomen geschikt om te keuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 178