176 In beide diensten behooren flinke maatregelen te worden genomen, om te zorgeD, dat de officieren in de eerste jaren van den Indischen diensttijd zich vormen tot bekwame keurmeesters. Dat mag men van den troepenofficier nietvan den toekomstigen intendant en van den apotheker wel eischen. Nog iets, evenals bij vele andere zaken, heb ik opgemerkt, dat keuren van levensmiddelen, juist door hen, die er weinig routine in hebben, als iets gemakkelijks wordt beschouwd. Eerst als men veel gezien heeft en als men zich namelijk de moeite getroost om de zaak in den grond te willen leeren, bemerkt men dat keuren, zelfs van rijst, thee, suiker enz. niet zoo gemakkelijk is. Geen groote kennis is hierbij de hoofdzaak, maar belangstelling in het welzijn van den soldaat en dit laatste is bij non-combattanten, zelfs waar zij geroepen zijn om voor dat welzijn te zorgen, niet altijd te vinden. Dat nu de apotheker als arbiter optreedt en niet de officier van gezondheid, is een stap ten goede. De studie van den officier van gezondheid is zuiver medisch; hij leert geen tarwemeel van rogge onderscheiden, noch wat vervalschte thee, koffie en suiker is; evenmin is zijn werkkring in het leger er geschikt voor, om hem dan nog op te leiden tot keurmeester. Zelfs voor vleesch is hij niet de gewenschte deskundige; al weet hij gezond en ziek, levend of dood menschenvleesch te beoordeelen en te behandelen, daarmede krijgt men geen kennis omtrent sappi's en varkensvleesch. Geloof mijvleesch is een waar, evenals elk ander levensmiddel. Het keuren van het levende vee is iets anders; indien dit goed en conscientiëus geschiedt en voornamelijk, indien de deskundige ook na 't slachten, de longen, lever enz. kon inspecteeren, zou daarin den besten waarborg gelegen zijn voor gezond vleesch. Vooral met het oog op tuberculose is dit van belang. Voor die keuringen moet men geen apotheker en geen intendant hebben; dit is bij de A. O. 1891 zeer juist gezien [art. 13, 1, (2), (3), 2, (6)]. Voor geslacht vee Yoor vleesch neme men echter ook voortaan den apotheker.

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 179