MILITAIRE ZIGZAG FANTASSIN. Wanneer men, zooals ik, zoowat geregeld elke maand aan het woord is en men doet de ondervinding op, ja, dat men wel gelezen wordt, maar dat niemand het de moeite waardig acht, om eens tegen het eene of andere gedeelte van den inhoud van een Zigzag op te komen, ziet, dan is het een ware verademing, wanneer de redactie u eens op een goeden keer mededeelt, dat uwe medewerking de eerst volgende twee afleveringen niet verlangd wordt, omdat er zich iemand heeft aangemeld, die in een Contra-Zigzag zijne denkbeelden wenscht te openbaren omtrent door u in een vorige aflevering geuite meeningen betreffende "net nut van groote manoevres in Indië. Nu, ik moet zeggen, de Contra-Zigzagschrijver heeft eer van zijn werk; met klimmende belangstelling nam ik kennis van zijne heldere en duidelijke beschouwingen omtrent het verloop van het Ediproces met niet minder waardeering stemde ik in met de lessen, die naar zijne meening uit de in Juni en Juli 1890 te Edi geleverde gevech ten te trekken zijn, kortom, in alles ben ik zijn manbehalve in het eenige punt van verschil tusschen ons, dat is in de quaestie van het meerdere of mindere nut van de groote manoeuvres. Sinta Falinsco is niet tegen oefeningen op groote schaal gekant, neen, natuurlijk niet, welk verstandig man zou deze in den tegen- woordigen tijd kunnen veroordeelen, doch in stede van ze te houden, zooals dit in het najaar van 1888 in de residentiën Samarang en Kedoe heeft plaats gehad, wenscht hij den oorlogstoestand zoo trouw mogelijk nagebootst en de kwartieren van de wederzijdsche partijen telkenmale van den uitslag der te leveren gevechten afhankelijk gesteld te zienhij verlangt geen onnatuurlijke toestanden in het Dl. I, 1892. 12 DOOR

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 182