180 leven te roepen door bijv. de partij, die op een gegeven dag succes heeft gehad, den anderen dag in de positie van een verslagene te brengen en zou, als de manoeuvres niet gehouden kunnen worden zooals dit sinds de veroo deeling van het legeren in vaste kampen in Europa geschiedt, den stafofficieren practische bruikbaarheid willen laten opdoen in de school, die hun door de veldoefeningon in de groote garnizoenen wordt aangeboden. Het behoeft nauwelijks betoog, dat ik in beginsel volkomen instem met den schrijver van den Com ra-Zigzag, waar hij zijn denkbeelden ontwikkelt omtrent de wijze waarop de manoeuvres eigenlijk zouden moeten gehouden worden, om daarvan de beste en meeste vruchten te plukken, maar aan de door hem aangegeven regeling zijn niet alleen vele, doch zelfs schier onoverkomelijke bezwaren verbonden. In Europa i9 het zeer gemakkelijk de keuze van het kwartier afhankelijk te maken van den uitslag van het gevecht, het moet al raar loopen wil men daar de menschen gedurende den nacht niet aan klimaatsinvloeden kunnen onttrekken, gedachtig aan de waarheid dat het allerslechtste kwartier te verkiezen is boven het beste bivak weet men, op welk punt de oefening ook gestaakt wordt, den laatsten man nog wel onder dak te brengen en kan zoodoende tegen dit stelsel uit een oogpunt van ver pleging weinig bedenking worden ingebracht. Hier in Indië doen zich echter allerlei bezwaren tegen deze wijze van handelen geldenvan een inkwartiering bij de Inlandsche be volking kan nauwelijks sprake zijn, terwijl een legering gedurende verscheidene nachten achtereen in de open lucht een wel wat al te gewaagde proef betreffende het weerstandsvermogen van onze mili tairen zoude opleveren. lederen dag, waar men zich ook bevindt, door de troepen afdaken, schuiltenten of barakken voor den naderenden nacht te doen maken, zou een zoo groot beslag op eiken oefeningsdag leggen, dat het bouwen van nachtkwartier hoofd- de manoeuvre bij zaak zou worden, terwijl als men de nachtelijke beschutting in een oog wenk wilde maken, er de hand mede gelicht zou moeten worden en zoo'n kwartier bijster veel op een dak van open lucht zou gaan gelijken. Daarom, hoe gaarne ik ook oefeningen, op de wijze als door den Coutra-Zigzagschrijver is aangegeven, zou zien gehouden, de daartegen in te brengen bezwaren maken dit in de eerste tientallen jaren nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 183