184 Paul Foucher geschreven artikel te vertalen en daarna een stuk uit een opstel in de Militaire Gids over te nemen, ten einde een parallel te kun nen trekkeu tusschen het onthaal, dat zoogenaamde nationale legers gedurende de oefeningen bij de bevolking ondervinden en dat, hetwelk ons vreemdenlegioen in 1888 in Midden Java is ten deel gevallen. Paul Foucher dan schrijft, daarbij doelende op de in het najaar van 1891 in Frankrijk gehouden groote oefeningen: Belangwekkend is het, na te gaan welke betrekkingen sinds do invoeriug van den algemeenen dienstplicht tusschen leger en bevol king bestaan. We hadden ons tot dusverre gevleid met de meening, dat het feit, dat elke familie tegenwoordig den eenen of anderen verwant in de gelederen van de Fransche armée telt, het aanzien van onze krijgsmacht in de oogen van de burgerij zou hebben doen stijgen en dat dientengevolge de soldaat bij de „pékins" hooger dan vroeger zou staan aangeschreven. Mag dit misschien in het algemeen al waar zijn, de vermenging van leger en burgerij in Frankrijk is nog verre van volmaakt te noemen. Dit is vooral bij de laatste manoeuvres gebleken, want de boerin, die den doortrekkenden soldaat een heerlijken, dampenden eierkoek, een glas vurigen wijn of een frisch en zindelijk bed voor niets aan bood, is verre te zoeken. Nergens ontmoette ik het oude moedertje, dat, zich herinnerende dat ook haar zoon onder de vaandels diende, zachtkens het aangeboden geldstuk van de hand wees, zeggende: Ik heb een zoon, die evenals gij soldaat is. De vrouwen, die op den drempel van hare woning den door de zon verbranden, door buitengewone krachtsinspanning uitgeputten en met stof bedekten soldenier een koelen drank aanboden, zij zijn dood of wel behooren tot het verleden. In hare plaats zijn harpijen gekomen, die bronwater voor den prijs van cantinewijn, met wijn gemengd water voor bordeaux slijten, zich het brood even duur als het vleesch doen betalen en die half bedorven worst voor het gewicht aan zilver van de hand zetten. Tegenwoordig bieden de manoeuvres der plattelandsbevolking van beiderlei geslacht een zeer welkome gelegenheid om de troepen op een vet schrikkelijke wijze te brandschatten. De prijzen van de levensmiddelen zijn recht

Indisch Militair Tijdschrift | 1892 | | pagina 187